L. Kaczyński: Musimy podziękować innym

Wzmocnienie roli parlamentów narodowych w Traktacie Lizbońskim to sukces realizmu Unii Europejskiej - ocenił prezydent Lech Kaczyński, który w czwartek składa oficjalną wizytę w Finlandii.

Podczas spotkania z fińskimi parlamentarzystami L.Kaczyński mówił m.in. o współpracy Polski i Finlandii w ramach UE. - Stajemy - co bardzo prawdopodobne, choć jeszcze nie stuprocentowo pewne - przed wejściem w życie traktatów reformujących. To znaczny eksperyment, ale eksperyment związany też z większą rolą narodowych parlamentów - powiedział polski prezydent.

Reklama

Jak dodał, Polska walcząc o treść Traktatu Lizbońskiego "zdołała osiągnąć właściwie wszystkie swoje cele". - Ale musimy powiedzieć, że za sprawę parlamentów (wzmocnienia ich roli) musimy podziękować innym. Wspieraliśmy to, ale nie była to nasza bezpośrednia inicjatywa - mówił.

W jego ocenie rozwiązanie to jest "niezwykle cenne", ponieważ "nawet w jednoczącej się Europie podstawowym ośrodkiem suwerenności narodów - a także obywateli po prostu - są państwa narodowe".

- To posłowie do parlamentów najbardziej odpowiadają przed wyborcami, są przez nich najlepiej rozpoznawalni - podkreślił L.Kaczyński.

Wcześniej, na wspólnej z polskim prezydentem konferencji prasowej, o Traktacie Lizbońskim mówiła prezydent Finlandii Tarja Halonen. Jak powiedziała, nie oczekuje, aby w jej kraju były jakieś trudności z jego ratyfikacją. - Ufam, że wszyscy będą mieli na względzie wspólny interes Europejczyków - zaznaczyła Halonen.

Niedługo po wizycie prezydenta Kaczyńskiego w fińskim parlamencie przed jego budynkiem rozpoczęła się manifestacja fińskich przeciwników Traktatu Lizbońskiego. Kilkadziesiąt osób stało na schodach siedziby parlamentu, trzymając biało-niebieskie (jak flaga Finlandii) transparenty z hasłami głoszącymi sprzeciw wobec ratyfikacji dokumentu.

Polski prezydent spotkał się też w czwartek z Polakami mieszkającymi w Finlandii - niektórym najbardziej zasłużonym wręczył odznaczenia państwowe. Odwiedził także cmentarz wojenny,

gdzie złożył wieńce pod pomnikiem fińskich bohaterów.

Dowiedz się więcej na temat: wzmocnienie | prezydent

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje