Reklama

Reklama

Lokomotywy Kolei Litewskich wykonały hymn Polski

Siedem lokomotyw Kolei Litewskich (LG) wykonało hymn Polski. W ten sposób państwowa spółka złożyła życzenia Polsce z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości - poinformowały w piątek LG.

"W tym ważnym dniu składamy najlepsze życzenia wszystkim Polakom" - napisał w komunikacie Mantas Bartuszka, dyrektor generalny spółki LG. W komunikacie podkreśla się, że "Koleje Litewskie są mocno związane z Polską".

Reklama

"Mamy tu wielu partnerów i klientów, którzy poznali nas jako spółkę nowoczesną i gotową do niestandardowych rozwiązań. Od niedawna łączy nas też Rail Baltica (połączenie kolejowe - PAP). Znaleźliśmy więc sposób, by w naszych życzeniach mocno wybrzmiała kolejowa nuta" - czytamy.

Mazurek Dąbrowskiego w wykonaniu siedmiu lokomotyw zabrzmiał pod batutą maestro Zbigniewa Lewickiego, koncertmistrza Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej.

"Najwięcej wysiłku wymagał dobór lokomotyw"

"Cieszę się, że w ten niecodzienny sposób mogę również złożyć życzenia Polsce" - powiedział Lewicki. Podkreślił, że jest litewskim Polakiem i "to święto jest dla niego ważne".

Mówiąc o przygotowaniach, które trwały ponad miesiąc, koncertmistrz wskazał, że "proces nie był łatwy i wymagał skupienia całego zespołu".

Według słów dyrektora spółki "najwięcej wysiłku wymagał dobór lokomotyw".

"Spośród wszystkich posiadanych pociągów pasażerskich i towarowych musieliśmy wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, ale końcowy efekt zadziwił nas wszystkich. Chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy" - podkreśla Bartuszka.

Był to drugi utwór, który wykonały lokomotywy LG. W lutym tego roku, z okazji setnej rocznicy niepodległości Litwy, lokomotywy i maszyniści pod batutą maestro Donatasa Katkusa wykonały hymn tego państwa.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje