Reklama

Reklama

Luksusy Putina

20 rezydencji, 43 samoloty, 4 jachty. Tak żyje Putin. Prezydent Rosji na te luksusy wydaje miliardy rubli podatników. O raporcie Niemcowa, demaskującym carskie życie "galernika Putina" czytamy w internetowym wydaniu "The Independent".

Boris Niemcow - były wicepremier, lider partii Sojusz Sił Prawicowych, szacuje, że utrzymanie rezydencji, samolotów i samochodów Putina kosztuje rocznie 1,6 miliarda funtów brytyjskich (ponad 8 mld zł - przyp. red.) rocznie.

Życie galernika

Reklama

Tytuł raportu Niemcowa - "Życie galernika" - odwołuje się do epitetu, którego Putin użył w 2008 roku, żeby zobrazować, jak wielki trud wiązał się z jego pierwszymi dwoma kadencjami.

"Prezydent pracuje jak galernik, a jego ciężkiej pracy towarzyszą krew, pot i łzy. Wszystko to w zamian za niewielkie zyski" - tak z przekąsem odnosi się do "Życia galernika" "The Guardian".

Jak zaznacza gazeta, Putin może być obecnie "najbogatszym więźniem na świecie, który czerpie dość pokaźne profity jako głowa państwa, które słynęło z tradycji bogacenia się kolejnych carów".

Bezczelny i cyniczny

Dokument zawiera zdjęcia bogatej kolekcji 11 zegarków wartych ponad 2,3 mln zł oraz zdjęcia wartej około 250 tys. zł łazienki znajdującej się na pokładzie prezydenckiego samolotu - donosi "The Independent".

"To bezczelny, cyniczny i luksusowy styl życia na koszt podatników" - podkreśla Niemcow.

Przedstawiciele opozycji od dawna zaznaczali, że prezydent Rosji jest właścicielem kilkunastu rezydencji w całym państwie - od pałacu w Petersburgu po kurorty nad Morzem Czarnym i tereny łowieckie w parkach narodowych.

Prezydentowi się należy

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, zaznacza, że "wszystkie te nieruchomości są własnością państwa, a Putin korzysta z nich legalnie w ramach sprawowanego urzędu".

Niemcow zapewnił, że jego raport będzie rozpowszechniany bezpłatnie, głównie za pośrednictwem internetu, ponieważ nie znalazł się w Rosji żaden chętny wydawca.

Lider partii Sojuszu Sił Prawicowych jest również autorem innego dokumentu, który ujawnił korupcję wśród oficjeli od czasu, kiedy Putin został w 2000 r. wybrany po raz pierwszy na prezydenta, zastępując na tym stanowisku Borysa Jelcyna.

Opr. EKM

POLECAMY:

Co się stało z twarzą Putina? (zdjęcia)

Witajcie w "Putinhofie" - pałacu, z którym Putin nie ma nic wspólnego

RMF24: Pałac Putina za miliard dolarów jedną z 18 rezydencji rosyjskiego premiera

Putin jako nurek-archeolog (zdjęcia)

Putin na Harleyu (zdjęcia)

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: prezydent Rosji | luksusy | Władimir Putin | Borys Jelcyn | Rosja | zegarki | samolot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne