Reklama

Reklama

Makabryczne znalezisko w Berlinie. Ciała ofiar Mengele?

W pobliżu byłego instytutu medycznego z czasów III Rzeszy w Berlinie odkryto w ziemi ludzkie szczątki. Niewykluczone, że może chodzić o fragmenty ludzkich ciał przesyłane do Berlina z Auschwitz przez doktora Mengele.

W trakcie wykopalisk na terenie dzisiejszego kampusu Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego w stołecznej dzielnicy Dahlem znaleziono fragmenty ludzkich kości oraz okrągłe tabliczki z napisami. Pierwsze szczątki archeolodzy odkryli w połowie lipca, ostatnie w połowie sierpnia 2016.

Reklama

W 2014 roku w tym samym miejscu na kości natrafili robotnicy budowlani. Wtedy jednak zdecydowano się oddać je do krematorium bez ich zbadania, co spotkało się z krytyką. Dlatego władze uczelni zdecydowały się na wykopaliska w celu znalezienia i wyjaśnienia pochodzenia dalszych szczątków.

Ciała ofiar doktora Mengele?

Przypuszcza się, że znalezisko może mieć związek z położonym w pobliżu budynkiem, w którym do 1945 roku mieścił się Instytut im. Cesarza Wilhelma (KWI) zajmujący się antropologią i badaniami nad nazistowską teorią rasową. Badano tam między innymi fragmenty ludzkich ciał przesyłane z obozu koncentracyjnego Auschwitz przez doktora Josefa Mengele, esesmana prowadzącego w Auschwitz eksperymenty pseudomedyczne na więźniach. 

W instytucie przechowywano także zbiór szkieletów z czasów kolonialnych. Po wojnie placówkę zlikwidowano.

Obecne znalezisko zawiera liczne fragmenty kości czaszki, zęby, kręgi i inne dłuższe kości dorosłych i dzieci. Mają one zostać przebadane w celu ustalenia wieku i płci domniemanych ofiar. Wyniki badań mają być znane najwcześniej pod koniec roku. 

Władze uczelni zapewniają, że pozostają one w kontakcie z organizacjami ofiar.

DPA / Bartosz Dudek, Redakcja Polska Deutsche Welle
Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy