Reklama

Reklama

Marihuana coraz bardziej popularna wśród młodych Europejczyków

Nastolatki w Europie coraz częściej sięgają po marihuanę, mniej popularne stają się alkohol i papierosy. W Polsce rekordowo wysoki jest popyt na dopalacze. Tak wynika z raportu przeprowadzonego przez ekspertów Unii Europejskiej.

W Europie pali średnio co piąty piętnasto- i szesnastolatek. To mniej niż kiedyś. W ciągu ostatnich dwóch dekad w tej grupie wiekowej spadło także spożycie alkoholu - z 56 proc. do 47 procent.

Reklama

Coraz więcej europejskich nastolatków sięga natomiast po marihuanę - w ciągu całego życia spróbuje jej 17 procent młodych ludzi. Wielu ekspertów zwraca uwagę, że marihuana, choć w wielu krajach nielegalna, jest odrobinę mniej szkodliwa i wolniej uzależnia niż alkohol czy tytoń. W Polsce w porównaniu z unijną średnią wszystkie substancje odurzające są używane częściej.

Polska wraz z Estonią jest też niechlubnym liderem jeśli chodzi o dopalacze - sięgnęło po nie osiem procent badanych nastolatków. Jest to dwa razy więcej niż średnio w Europie. Raport przygotowało Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje