Masowe demonstracje antyrządowe w Nikaragui

Ulicami stolicy Nikaragui - Managui i kilku największych miast tego kraju przeszły w sobotę wielotysięczne demonstracje. Domagano się zwolnienia dziesiątków zatrzymanych podczas niedawnej fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Danielowi Ortedze. Od kwietnia br. zginęło w nich ponad 300 osób.


Reklama

Demonstranci z twarzami zasłoniętymi przez chusty i niosący flagi narodowe, wznosili skandowali "Wolność!", "Położyć kres nielegalnym aresztowaniom !" i "Wolność dla więźniów politycznych !". Nie doszło do poważniejszych starć z policją.

Marsze odbyły się także w miastach Leon, Juigalpa i Matagalpa.

Wśród zatrzymanych przeważają studenci, rolnicy i działacze organizacji obywatelskich. Władze oskarżają ich o "terroryzm" i "przestępczość zorganizowaną".

W areszcie przytrzymywany jest m. in. przywódca rolników Medardo Mairena, którego zatrzymano na lotnisku, skąd miał odlecieć do USA. Mairena stoi na czele ruchu przeciwników projektu przekopania przez terytorium kraju kanału łączącego Atlantyk z Oceanem Spokojnym, który miałby stanowić konkurencję dla Kanału Panamskiego.

Jest on też jednym z przywódców opozycyjnego Sojuszu Obywatelskiego, organizacji prowadzącej - obecnie znajdujący się w impasie - dialog z rządem na temat reform politycznych.

Masowe demonstracje w Nikaragui trwają od 18 kwietnia. Protesty wybuchły w reakcji na zatwierdzenie reformy systemu opieki społecznej, która przewidywała zwiększenie składek na ubezpieczenie i jednoczesne obniżenie emerytur.

Prezydent Daniel Ortega to b. przywódca lewicowej partyzantki, która obaliła w 1979 r. rządy dyktatora Anastasio Somozy. Sprawuje władzę w Nikaragui nieprzerwanie od 2007 r. Jego obecna kadencja zakończy się w styczniu 2022 r.

Opozycja reprezentowana przez Sojusz Obywatelski proponuje, by wybory odbyły się już w 2019 r. Pozwoliłoby to zakończyć protesty, w których życie straciło już ponad 300 osób i zasypać pogłębiające się podziały w społeczeństwie Nikaragui. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje