Reklama

Reklama

Masowy protest przeciw opłatom za wodę sparaliżował Dublin

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Dublina wzięły w środę udział w proteście przeciwko rządowym planom wprowadzenia liczników na wodę. Na kilka godzin demonstranci zablokowali ruch na głównych arteriach i mostach w irlandzkiej stolicy.

Według szacunków policji w wiecu na placu przed urzędem premiera wzięło udział ponad 30 tysięcy ludzi. Z zaimprowizowanej estrady politycy lewicy apelowali do zgromadzonych, by nie uiszczali opłat za wodę, która dotąd była w Irlandii bezpłatna. "Nie ma mowy! Nie zapłacimy!" - skandowali uczestnicy protestu.

W innym miejscu, niedaleko oddzielonego kordonem policji wejścia do gmachu parlamentu, demonstranci próbowali przewrócić barierki i rzucali w policjantów różnymi przedmiotami. Jeden z funkcjonariuszy został przewieziony do szpitala z obrażeniami twarzy.

Reklama

Podobne protesty przeciw opłatom za wodę odbyły się w Irlandii 1 listopada br. Jak powiedział wówczas PAP Bernard Purcell z dziennika "Irish Independent", od 1977 r. irlandzka opinia publiczna traktowała darmową wodę jako należne jej prawo. Wtedy bowiem partia Fianna Fail w wyborczym manifeście obiecała, że nie wprowadzi opłat za wodę i użytkowanie publicznych dróg.

Obecny rząd (tworzony przez Fine Gael i Partię Pracy) argumentuje, że opłata, która miałaby obowiązywać od stycznia, jest konieczna. Dyrektywa UE zobowiązuje bowiem władze do zachowania zasobów wodnych, a Irlandia jest jednym z ostatnich krajów, w których woda jest darmowa. Innym argumentem jest potrzeba modernizacji systemu wodociągów.

W najbliższym roku opłata za wodę miałaby być stała, a od 2016 r. - zróżnicowana w zależności od zużycia. Z rządowych kalkulacji cytowanych przez media wynika, że dwie osoby dorosłe mieszkające pod wspólnym dachem płaciłyby 278 euro rocznie, a pięcioosobowe gospodarstwo - 584 euro rocznie.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy