Meksyk: Silne trzęsienie ziemi. Rośnie liczba ofiar

Według najnowszych danych meksykańskiej agencji ochrony cywilnej, we wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,1 st. w środkowym Meksyku zginęło co najmniej 217 osób. Tylko w stolicy co najmniej 44 budynki legły w gruzach lub zostały poważnie uszkodzone. Dokładna liczba ofiar katastrofy jeszcze nie jest znana.

Najwięcej ofiar śmiertelnych (55) było w stanie Morelos, położonym na południe od stolicy kraju, miasta Meksyk - poinformował na Twitterze Luis Felipe Puente szef agencji. W stolicy zginęło co najmniej 49 osób - dodał. Wśród ofiar są dzieci z jednej ze szkół podstawowych w stolicy kraju. Prawdopodobnie zginęło 21 uczniów (różne źródła podają różne wartości).

Reklama

W stanie Puebla, w którym znajdowało się epicentrum wstrząsów zginęły 32 osoby, a co najmniej 10 w otaczającym stolicę stanie Meksyk. Trzy osoby zginęły na wybrzeżu Pacyfiku w stanie Guerrero.

Według pierwszych informacji szefa meksykańskiej agencji ochrony cywilnej, Luisa Felipe Puento, trzęsienie ziemi zabiło 248 osób. Informacja o 217 ofiarach pojawiła się w środę o 9:15 na twitterze urzędnika.

Różne źródła podają zróżnicowaną liczbę ofiar katastrofy. Pewnym jest, że trzęsienie ziemi pozbawiło życia więcej niż 200 osób.

Jak poinformował burmistrz miasta Meksyk Miguel Angel Mancera, co najmniej 44 budynki legły w gruzach, lub zostały poważnie uszkodzone. Zanotowano liczne lokalne pożary, z uszkodzonych instalacji ulatnia się gaz. Zawaliły się m. in. bloki mieszkalne, szkoła, fabryka i supermarket. Duże zniszczenia wystąpiły w modnej dzielnicy Roma.

Ruiny budynków przeszukują ekipy ratownicze i ochotnicy poszukując uwięzionych w nich ludzi. Doniesienia mówią również o ludziach uwięzionych w gruzach zawalonych budynków w mieście Cuernavaca na południe od stolicy kraju.

Największe od 32 lat

Wtorkowe trzęsienie ziemi było najtragiczniejsze, jakie nawiedziło Meksyk od kataklizmu sprzed 32 lat (19 września 1985 r.) kiedy wstrząsy o magnitudzie 8,1, zabiły według różnych szacunków od 5 do 40 tys. osób. Jego epicentrum znajdowało się na Ocenie Spokojnym, 350 km na południowy wschód od stolicy kraju.

Lokalne stacje telewizyjne pokazują zdjęcia, na których widać zniszczone budynki w mieście Meksyk oraz samochody przygniecione odłamkami gruzu. Swoją działalność zawiesiła meksykańska giełda. Zamknięte zostało też stołeczne lotnisko. Meksykańskie władze wezwały mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb bezpieczeństwa i umożliwienia przeprowadzania akcji ratowniczych.


Znaczna część miasta Meksyk, jednej z największych aglomeracji miejskich na świecie liczącej prawie 9 mln mieszkańców, wybudowana jest na dnie dawnego jeziora. Budowa geologiczna gleby powoduje, że potęguje ona wstrząsy dlatego też odczuwalne są one nawet w odległości kilkuset km od miasta.

Drugie trzęsienie we wrześniu

7 września w trzęsieniu ziemi w Meksyku zginęło 65 osób. Wstrząsy miały magnitudę 8,2 a ich epicentrum znajdowało się na Pacyfiku w odległości ok. 100 km od miasta Tonala w stanie Chiapas. W stolicy nie było zniszczeń; zakołysały się tam jednak budynki. Jak stwierdził sejsmolog USGS Paul Earle, wtorkowe trzęsienie ziemi to nie są wstrząsy wtórne żywiołu sprzed 11 dni.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje