Merkel: Dyplomacja nadal kluczem do rozwiązania konfliktu

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w poniedziałek w Berlinie, że kluczem do rozwiązania konfliktu na Ukrainie pozostaje dyplomacja. Szefowa niemieckiego rządu wyraziła zadowolenie z powodu jedności okazywanej przez kraje UE w konflikcie z Rosją.

Po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim Merkel podkreśliła, że podjęta przez UE decyzja o wprowadzeniu drugiej transzy sankcji przeciwko Rosji "nikomu z nas nie przyszła łatwo".

"Byliśmy do tego zmuszeni"

Reklama

- Nie dążyliśmy do sankcji, lecz chcemy rozmów i rozwiązań na drodze dyplomatycznej, jednak  wobec jednoznacznego naruszenia prawa międzynarodowego wskutek referendum, lub raczej tak zwanego referendum na Krymie,  byliśmy zmuszeni do podjęcia takich kroków - powiedziała niemiecka kanclerz.

- Cieszę się, że Europa wykazała jedność - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu. Jak dodała, jedność europejska widoczna jest również w zabiegach o zorganizowanie misji obserwacyjnej OBWE, a także w ciągle ponawianych próbach ożywienia dyplomatycznych kontaktów. 

Sankcje zaszkodzą obu stronom konfliktu

Pytana o ewentualne decyzje w sprawie odwołania szczytu G8 z udziałem Rosji,  Merkel powiedziała, że na razie postanowiono zawiesić przygotowania do spotkania planowanego na czerwiec w Soczi.

Ranzi przyznał, że planowane sankcje zaszkodzą obu stronom konfliktu. Zastrzegł jednak, że należy bronić europejskich wartości. Podkreślił, że Włochy, Niemcy i inne kraje UE pracują na rzecz dialogu z Rosją, chociaż referendum na Krymie nie było legalne.

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek wprowadzić sankcje wizowe i finansowe wobec 21 osób z Krymu oraz Rosji za naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Sankcje uzgodnili obradujący w poniedziałek w Brukseli ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Decyzja zapadła dzień po przeprowadzonym na należącym do Ukrainy Krymie referendum w sprawie przyłączenia półwyspu do Federacji Rosyjskiej.

Dowiedz się więcej na temat: Angela Merkel

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje