Minister sprawiedliwości ustąpił po kompromitującej wypowiedzi

Egipski minister sprawiedliwości Mahfuz Sabir ustąpił w poniedziałek ze stanowiska po tym, gdy dzień wcześniej w publicznej wypowiedzi zasugerował, że syn śmieciarza nie jest godny zawodu sędziego, co ściągnęło na niego powszechną krytykę.

O dymisji Sabira poinformował premier Ibrahim Mehleb zaznaczając, iż minister uznał swą odpowiedzialność za "przejęzyczenie". Na razie nie wiadomo, kto zostanie jego następcą.

Reklama

Sabir objął resort sprawiedliwości w czerwcu ubiegłego roku. Udzielając w  niedzielę telewizyjnego wywiadu oświadczył, że sędzia "powinien pochodzić z godnego szacunku pod względem finansowym i moralnym środowiska", podczas gdy syn śmieciarza ma znaleźć "odpowiednie (dla siebie) zajęcie".

W mediach społecznościowych wypowiedź tę potępiono jako snobistyczną, rasistowską i sprzeczną z konstytucją. "Jeszcze jeden dowód na to, że sprawiedliwość w Egipcie jest po prostu farsą" - napisał na Twitterze kairski bloger.

Jak zaznacza Reuters, nierówności społeczne były jednym z głównych czynników, które w 2011 roku doprowadziły do ulicznej rewolty i obalenia wieloletniego autokratycznego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka. Obecny prezydent, dawny naczelny wódz egipskich sił zbrojnych Abd el-Fatah es-Sisi, jest wciąż popularny, ale powoli pojawiają się oznaki niezadowolenia z jego rządów.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje