Mourdock przeprosił za wypowiedź o aborcji w przypadku gwałtu

Ultrakonserwatywny kandydat Republikanów do Senatu Richard Mourdock przeprosił w środę za kontrowersyjną wypowiedź nt. przerywania ciąży będącej wynikiem gwałtu. Wzbudziła ona oburzenie wielu kobiet i wg komentatorów może sprawić kłopoty kandydatowi GOP na prezydenta.

Mourdock, polityk popierany przez prawicową Tea Party, powiedział we wtorek w czasie debaty telewizyjnej ze swoim demokratycznym przeciwnikiem, że ciąża powstała z gwałtu może być "czymś, co zamierzał Bóg".

Reklama

- Życie to dar od Boga. Myślę, że nawet kiedy życie zaczyna się w tej strasznej sytuacji gwałtu, jest to coś, co Bóg zamierzał, żeby się stało - oświadczył kandydat GOP.

Demokraci natychmiast wyrazili oburzenie z powodu wypowiedzi Mourdocka. Przewodnicząca Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, kongresmanka Debbie Wasserman Schultz powiedziała, że była ona "poniżająca" dla kobiet.

W środę Mourdock oświadczył, że jego słowa wyjęto z kontekstu, i zarzucił swoim przeciwnikom, że je "przekręcili". Podkreślił, że chodziło mu o to, iż Bóg może akceptować ciążę w wyniku gwałtu, ale na pewno nie sam gwałt.

"Czuję odrazę"

- Czuję odrazę do gwałtu, jakiejkolwiek formy przemocy. Bóg, któremu oddaję cześć, nigdy nie chciałby żadnej przemocy. On też w brzydzi się gwałtem - powiedział.

Dodał, że jego słowa zostały "zniekształcone" i źle zrozumiane. Zaznaczył też, że "nie odwołuje" tego, co powiedział.

Wcześniej republikański kandydat na prezydenta Mitt Romney odciął się od wypowiedzi Mourdocka.

- Gubernator Romney nie zgadza się z oświadczeniem Richarda Mourdocka, nie wyraża ono jego poglądów - powiedziała telewizji Fox News rzeczniczka kampanii Romneya, Andrea Saul.

Romney nie wycofał jednak z eteru telewizyjnego ogłoszenia przedwyborczego, w którym popiera kandydaturę Mourdocka do Senatu. Mourdock ubiega się o mandat ze stanu Indiana.

Uważa się, że gafa zaszkodzi mu w rywalizacji z demokratycznym oponentem w tym stanie Joe Donnellym.

Demokraci mają obecnie niewielką przewagę w Senacie nad Republikanami i ci ostatni do niedawna liczyli, że odzyskają tam większość.

Potknięcie Mourdocka jest kolejnym kłopotliwym wydarzeniem tego rodzaju po podobnie kontrowersyjnej wypowiedzi republikańskiego kandydata do Senatu w stanie Missouri Todda Akina.

W sierpniu powiedział on, że kobiety rzadziej zachodzą w ciążę w rezultacie gwałtu niż w wyniku normalnego stosunku seksualnego.

Dowiedz się więcej na temat: kandydat | gwałt | USA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje