Reklama

Reklama

Msza Wigilii Paschalnej - najważniejsza msza w roku

Ponad miliard katolików na całym świecie rozpoczęła Święta Wielkanocne. W sobotę wieczorem w kościołach odprawia się mszę Wigilii Paschalnej. To najbardziej uroczyste i rozbudowane nabożeństwo w całym roku, ogłaszające światu zmartwychwstanie Chrystusa.

Wigilia Paschalna to dla katolików kulminacyjny moment chrześcijaństwa. Msza odprawiana jest po zachodzie słońca, w noc w którą Chrystus zmartwychwstał. Rozpoczyna się wniesieniem do kościoła poświęconego wcześniej ognia oraz paschału, symbolu zwycięstwa Boga nad śmiercią.

Reklama

W czasie nabożeństwa wierni słuchają aż dziewięciu czytań ze Starego i Nowego Testamentu. - To historia zbawienia w pigułce - mówi ksiądz Wojciech Mikulski, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. - Tam są czytania mówiące o stworzeniu człowieka, wyjściu z Egiptu, aż do Chrystusa, który jest centralnym punktem - dodaje ksiądz Mikulski.

Podczas Wigilii Paschalnej chrzci się także dorosłych, którzy chcą przystąpić do kościoła. Pozostali wierni odnawiają przyrzeczenia, złożone na chrzcie. Nabożeństwo kończy się uroczystym śpiewem Te Deum oraz procesją rezurekcyjną.

Liturgia Wigilii Paschalnej różni się w zależności od kościołów. Najbardziej rozbudowana wersja tej mszy może trwać nawet 5 godzin.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: papież | Franciszek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy