Reklama

Reklama

Na świecie tańczą w walentynki przeciwko przemocy wobec kobiet

W Delhi, Londynie, Rio de Janeiro, Bogocie i setkach innych miast na całym świecie tysiące ludzi uczestniczyło w czwartek, w walentynki, w wielkiej akcji "One Billion Rising" - zbiorowych tańcach zorganizowanych w proteście przeciw przemocy wobec kobiet.

W Indiach masowe "taneczne demonstracje", głównie z udziałem kobiet i dzieci, nabrały szczególnej wymowy po śmierci młodej dziewczyny, która w grudniu zmarła wskutek zbiorowego gwałtu, którego dokonano na niej w autobusie.

Reklama

W tej sprawie pod naciskiem indyjskiej i światowej opinii publicznej oskarżonych zostało pięć osób.

Fala protestu przeciwko przemocy wobec kobiet narasta

Fala protestu przeciwko przemocy wobec kobiet narasta. Prasa indyjska wciąż przynosi wiadomości o przerażających przypadkach gwałtów dokonywanych w tym kraju na kobietach.

Akcja "One Billion Rising", zorganizowana w Polsce pod hasłem "Nazywam się Miliard", ma budzić na świecie poczucie jedności ludzi w walce z przemocą wobec słabszych i bezbronnych.

Setki osób śpiewały i uczestniczyły w walentynki w zbiorowych tańcach przed siedzibą brytyjskiego parlamentu. Wypuszczono w powietrze 109 ciemnych baloników: tyle kobiet zostało zamordowanych w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii przez swych mężów, narzeczonych i partnerów.

Do Londynu przyłączyły się inne miasta. Demonstracje taneczne odbywały się m.in. w Oksfordzie, Manchesterze, Birmingham i Belfaście.

- Jestem dumny, że mogę się przyłączyć do wszystkich, którzy przeciwstawiają się przemocy wobec kobiet i dziewcząt - oświadczył konserwatywny premier brytyjski David Cameron.

W Ameryce Łacińskiej i USA obchody romantycznego święta zakochanych w tym roku również połączono z protestem przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

14 lutego w wielu miastach obu Ameryk ludzie obchodzą tradycyjnie głównie jako święto zakochanych.

Zasponsoruje 1 250 ślubów i wesel

Jedna z chilijskich stron internetowych zaoferowała użytkownikom pomoc w rozwodach i ponownych ożenkach. Stacja radiowa w stolicy Nikaragui, Managui, ogłosiła, że zasponsoruje 1 250 ślubów i wesel, a na przyszły rok obiecała sfinansować pewną liczbę wyjazdów na miodowy miesiąc.

Meksykańscy kupcy, hotelarze i restauratorzy spodziewają się zarobić na walentynkach 93 miliony dolarów, a kolumbijscy i ekwadorscy ogrodnicy - miliony na eksporcie kwiatów do Europy.

Walentynki jako święto miłości i pojednania utorowały sobie w tym roku drogę do zamieszkanej przez 1,7 miliona Palestyńczyków, w większości muzułmanów, Strefy Gazy rządzonej przez islamistów z ruchu Hamas. Tym razem służby bezpieczeństwa Hamasu nie przeszkadzają w masowych obchodach "zachodniego święta".

Właściciele sklepów na głównej handlowej ulicy Gazy, Omar al-Muhtar, sprzedających ogromne misie z czerwonego pluszu, kwiaty i kolorowe lampki, narzekają jednak na skąpy utarg, ponieważ większość mieszkańców Strefy, objętej izraelską blokadą, albo nie ma pracy albo otrzymuje tylko część pensji.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Rio de Janeiro | przemoc wobec kobiet | Walentynki | walentynki | kobieta

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje