Reklama

Reklama

Najbardziej niebezpieczne kraje dla turystów, czyli wakacje na własne ryzyko

IZRAEL, ZACHODNI BRZEG JORDANU I STREFA GAZY

MSZ przypomina, że popularny ostatnio jako kierunek wyjazdów Izrael, jest państwem zagrożonym terroryzmem.

Reklama

Resort odradza wszelkie podróże do Strefy Gazy i obszarów bezpośrednio z nią graniczących, w tym do: Aszkelonu, Jad Mordechaj, Netiwot, Sederot, obszarów przygranicznych z Libanem i Syrią, w tym na Wzgórza Golan, a okresowo także do Galilei.

Trzecim stopniem zagrożenia w czterostopniowej skali MSZ oznaczył terytoria Zachodniego Brzegu Jordanu, w szczególności miasta tzw. Strefy A, w tym: Nablus, Ramallah, Hebron, Betlejem, Jenin, Tulkarem i Qalqilię.

W tel Awiwie, Hajfie i Jerozolimie, zwłaszcza na Starym Mieście, zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

"Należy bezwzględnie stosować się do wymogów i zaleceń władz dotyczących zachowania środków bezpieczeństwa, np. rewizje toreb przy wejściu do sklepów, restauracji, teatrów, kin, muzeów oraz urzędów administracji publicznej oraz być przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Izraela. Z tego względu na lotnisku należy być co najmniej trzy godziny przed planowaną godziną wylotu" - apeluje resort.

MSZ zwraca też uwagę, że w ostatnim czasie plagę oszustw wobec turystów odnotowuje się w popularnym Ejlacie. Należy uważać przy korzystaniu z kart płatniczych w restauracjach, wypożyczalniach samochodów i na stacjach benzynowych. Do kradzieży dochodzi nie tylko na ulicach, ale też w pokojach hotelowych.

Resort przypomina, że w przypadku zagrożenia atakiem rakietowym w Izraelu, uruchamiane są syreny alarmowe. To dźwięk ciągły, po usłyszeniu którego należy natychmiast udać się do schronów. Zlokalizowane są one w mieszkaniach lub budynkach, a także w miejscach publicznych (tzw. public shelter). W komórce można też zainstalować aplikację RedAlert, która informuje o ostrzale rakietowym.

Czas na schronienie:

  • Ejlat - trzy minuty
  • Region Szomeron, Herclijja, Netanja - dwie minuty 
  • Jerozolima, Tel Awiw, Dimona - półtorej minuty
  • Nazaret, Tyberiada, Zichron Ja’akow, Be’er Szewa - jedna minuta 
  • Aszdod - 45 sekund
  • Safed, Akka, Karmiel, Aszkelon - 30 sekund 
  • Sderot, Kirjat Szemona, Maalot, Naharijja, Ramat Hagolan - 15 sekund lub mniej


Co zabrać ze sobą do schronu: jedzenie, latarkę, telefon, gaśnicę, kopie ważnych dokumentów, ładowarkę telefoniczną i baterie, wodę, ubrania, lekarstwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy