Reklama

Reklama

Najbardziej niebezpieczne kraje dla turystów, czyli wakacje na własne ryzyko

MAROKO I JORDANIA

Popularne w ostatnim czasie za sprawą tanich linii lotniczych Maroko i Jordania również objęte są ostrzeżeniami polskiego MSZ. To państwa zagrożone terroryzmem.

Reklama

W Maroku resort odradza wszelkie podróże na pogranicze Sahary Zachodniej z Mauretanią oraz - jeśli nie jest to konieczne - na pogranicze z Algierią. W całym kraju należy być czujnym ze względu na zagrożenie zamachami. Oprócz tego na pustyniach i szlakach turystycznych istnieje zagrożenie porwaniami o podłożu terrorystycznym.

MSZ odradza też nocne spacery po medinach - starych dzielnicach miast. Na bazarach często dochodzi do kradzieży. Zdarza się, że samotne kobiety są zaczepiane w Maroku przez mężczyzn. W takich przypadkach należy zaalarmować policję lub żandarmerię, które są przyjazne turystom.

"Północ Maroka (okolice Tangeru, Tetouanu, gór Rif: Kettama, Bab Beret, Al Hoceima) oraz okolice Nadoru i Oujdy na wschodzie kraju to tereny uprawy konopi indyjskich i handlu narkotykami. Turyści powinni wystrzegać się handlarzy tym towarem, którzy często są konfidentami policji i mogą we współpracy z nią prowokować zakup kontrolowany. Szczególnie niebezpieczne są drogi górskie Chefchaouen - Al Hoceima i Fez - Al Hoceima. Bezwzględnie niewskazane jest przemieszczanie się nocą po tych trasach. Można tam natrafić na usypane na drodze małe zapory z kamieni - turyści muszą zatrzymać samochód, a wtedy zmuszani są do zakupu środków odurzających" - ostrzega resort.

Z kolei w Jordanii odradza się wszelkie podróże na pogranicze z Syrią i Irakiem. Jeśli nie jest to konieczne, turyści nie powinni też wybierać się w rejon miejscowości Ma’an oraz do obozów uchodźców palestyńskich i syryjskich. W stolicy kraju - Ammanie - należy zachować szczególną ostrożność.

"Należy bezwzględnie stosować się do wymogów władz jordańskich takich jak: otwieranie i rewizje toreb przy wejściu do centrów handlowych, hipermarketów, restauracji oraz urzędów administracji państwowej, jak również w miejscach większych zgromadzeń, np. koncertów lub innych wydarzeń kulturalnych. Należy być również przygotowanym na szczegółową kontrolę bagażu przy wyjeździe z Jordanii" - ostrzega resort.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne