Niemcy: Dzieci z podstawówki dostają średnio ok. 27 euro kieszonkowego

Dzieci w wieku od 6 do 13 lat otrzymują w Niemczech co miesiąc średnio 27,56 euro kieszonkowego - podało we wtorek wydawnictwo Egmont Ehapa Verlag. To rekordowa wysokość, wyższa o 40 eurocentów niż w 2012 r. Przedszkolaki muszą natomiast zacisnąć pasa.

Oprócz kieszonkowego dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej dostają przeciętnie 80 euro z okazji Bożego Narodzenie, 64 euro na urodziny i 25 euro na Wielkanoc. Prezenty w formie gotówki otrzymują też od krewnych, za dobre oceny oraz jako wynagrodzenie za pomoc w pracach domowych.

Reklama

80 proc. dzieci może dowolnie dysponować otrzymanymi pieniędzmi. Wydają je najczęściej na słodycze, czasopisma, jedzenie i napoje. Siła nabywcza dzieci z podstawówki wynosi w skali roku 1,9 mld euro.

Kieszonkowe dostaje też co drugie dziecko w wieku przedszkolnym. Jego wysokość zmniejszyła się jednak znacznie w porównaniu z rokiem poprzednim - z 14,26 do 10,68 euro miesięcznie.

Z ankiety wynika, że co drugie dziecko w wieku od 6 do 13 lat korzysta niemal codziennie z internetu. Połowa dzieci z tej grupy wiekowej posiada telefon komórkowy. Za pozytywny sygnał twórcy ankiety uznali fakt, iż 80 proc. dzieci co najmniej raz w tygodniu sięga po książkę.

Autorzy sondażu przepytali 1 645 dzieci i ich rodziców. W Niemczech mieszka 5,9 milionów dzieci w wieku od 6 do 13 lat i 1,37 mln w wieku przedszkolnym.

Dowiedz się więcej na temat: dzieci | kieszonkowe | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje