Niemcy: Pierwsze oświadczenie Demjaniuka przed sądem

Były domniemany strażnik w hitlerowskim obozie zagłady Sobibór John Demjaniuk po raz pierwszy od początku procesu wydał przed sądem w Monachium oświadczenie, w którym odrzucił wszelkie stawiane mu zarzuty i oskarżył Niemcy.

Pochodzący z Ukrainy, 90-letni obecnie Demjaniuk oskarżony jest o pomoc w zamordowaniu 28 tysięcy Żydów w Sobiborze w 1943 r.

Reklama

W oświadczeniu, odczytanym we wtorek w sądzie przez adwokata Ulricha Buscha, oskarżony twierdzi, że u kresu jego życia postawiono mu fałszywe zarzuty. Jak dodał, choć przez trzy dekady był ścigany w Izraelu, USA i w Polsce, to w wieku 90 lat przymusem wywieziono go do Niemiec.

- Jestem wdzięczny ludziom, którzy w beznadziejnej sytuacji pomagają mi przetrwać proces, który odczuwam jako torturę - oświadczył Demjaniuk, według relacji agencji dpa.

Dodał, że Niemcy są winne temu, że w wyniku wojny totalnej stracił swoją ojczyznę, trafił do niewoli i musiał świadczyć niewolniczą pracę. - Przeżyłem tylko dzięki woli Boga. Niemcy są odpowiedzialne za to, że wiele tysięcy ludzi przemocą i grożeniem śmiercią zmuszono do pracy w okropnych obozach zagłady, a setki tych, którzy odmówili, zostało zabitych - oświadczył.

John Demjaniuk został deportowany z USA do Niemiec w maju zeszłego roku. Jego proces rozpoczął się 30 listopada zeszłego roku.

Na początku wojny służył on w Armii Czerwonej i w 1942 roku trafił do niemieckiej niewoli. Według prokuratury został wysłany do obozu szkoleniowego SS w Trawnikach, z którego wywodzili się strażnicy stanowiący późniejszą obsługę obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Jako wachman Demjaniuk miał pędzić ludzi do komór gazowych.

Główny dowód przeciwko pochodzącemu z Ukrainy Demjaniukowi to potwierdzenie służby w SS z numerem 1393. Według odręcznej notatki na dokumencie w marcu 1943 roku został odkomenderowany do Sobiboru.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Dowiedz się więcej na temat: sady | John Demjaniuk | john | zarzuty | Ukraina | oskarżeni | oświadczenie | Niemcy

Reklama

Reklama

Reklama