Reklama

Reklama

Niemcy: Pierwszy taki sondaż - partia Merkel przegrywa z SPD

CDU - partia Angeli Merkel spadła na drugie miejsce, oddając pozycję lidera centrolewicowej partii opozycyjnej SPD - wynika z najnowszego sondażu, który przytacza brytyjski "The Independent". To pierwsza taka sytuacja od dekady.

Badanie przeprowadził instytut INSA na zlecenie dziennika "Bild". Według sondażu chrześcijańscy demokraci (CDU) zdobyli 30 proc. poparcia - to o 3 pkt. proc. mniej względem poprzedniego badania.

Reklama

Z kolei na Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD) zagłosowałoby 31 proc. badanych - to wynik lepszy o 4 pkt. proc. Jak zauważa "The Independent", SPD nie znalazła się na czele stawki od końca 2006 r.

Kandydatem socjaldemokratów w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Niemczech został Martin Schulz, do niedawna piastujący funkcję szefa Parlamentu Europejskiego.

Jak zauważa "The Independent", choć to zaledwie jeden sondaż, jego wyniki wydają się być symboliczne i przełomowe w niemieckiej polityce, w której obecna kanclerz Angela Merkel dominuje od ponad dziesięciu lat.

Wybory parlamentarne - a precyzyjniej: wybory do Bundestagu, mogą odbyć się najwcześniej 27 sierpnia 2017 roku, a muszą najpóźniej 24 września. W Bundestagu zasiada 598 członków, którzy wybierani są na czteroletnią kadencję. Polityków wybierają obywatele.

Więcej o nadchodzących zmianach w Europie przeczytasz w artykule Katarzyny Krawczyk "Zmiana politycznego pejzażu".


Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy