Nieoczekiwana dymisja. Cameron mianował Hammonda na szefa dyplomacji

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron poinformował we wtorek na swoim koncie na Twitterze, że mianował ministra obrony Philipa Hammonda na ministra spraw zagranicznych po nieoczekiwanym ustąpieniu ze stanowiska Williama Hague'a. Hammond uważany jest za eurosceptyka.

Dymisja ministra spraw zagranicznych jest częścią rekonstrukcji gabinetu premiera Camerona.

53-letni Hague, który kierował brytyjską dyplomacją od maja 2010 r., ustąpił w poniedziałek wieczorem. Ma zająć się teraz przede wszystkim organizacją kampanii Partii Konserwatywnej przed zaplanowanymi na maj 2015 roku wyborami parlamentarnymi. Hague poinformował na Twitterze, że po wielu latach pracy w Izbie Gmin nie będzie już kandydował w wyborach parlamentarnych.

Reklama

58-letni Hammond funkcję ministra obrony pełnił od 2011 r. Wcześniej deklarował, że wolałby, aby Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, jeśli premierowi Cameronowi nie uda się wynegocjować lepszych warunków brytyjskiego członkostwa.

Cameron wielokrotnie powtarzał, że chce, by Wielka Brytania pozostała w UE, ale dąży do odebrania części kompetencji Brukseli w obszarach, w których - jak twierdzą konserwatyści - jej wpływ jest zbyt duży i szkodliwy.

Do końca 2017 roku Cameron zamierza przeprowadzić referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w UE, jeśli po wyborach w 2015 roku nadal będzie szefem rządu.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje