Reklama

Reklama

Norwegia: Przy granicy z Rosją w powietrzu wykryto radioaktywny jod

Norweski Urząd Bezpieczeństwa Radiacyjnego i Nuklearnego (DSA) poinformował w czwartek o wykryciu przez jego stację w pomiarach powietrza przy granicy Norwegii z Rosją niewielkich ilości radioaktywnego jodu. Stężenie nie było groźne dla ludzkiego zdrowia.

Próbki do badań pobierano od 9 do 12 sierpnia. DSA zaznaczył, że na razie nie można ustalić, czy wykryta emisja promieniotwórcza miała związek z wypadkiem na poligonie rosyjskiej marynarki wojennej w obwodzie archangielskim, gdzie 8 sierpnia wybuchł zasilany energią jądrową silnik rakietowy.

Reklama

"Wyniki pomiarów są porównywalne z tymi, jakie uzyskiwaliśmy wcześniej. Norweskie stacje monitorujące wykrywają radioaktywny jod sześć do ośmiu razy w roku, jego źródło pozostaje zwykle nieznane. Jeśli poza jodem nie wykrywa się żadnych innych substancji promieniotwórczych, to najprawdopodobniej chodzi o emisję z placówki produkującej radioaktywne środki farmaceutyczne zawierające jod" - głosi komunikat DSA.

Dodaje, że nie można w tej chwili rozstrzygnąć, czy ostatnie pojawienie się radioaktywnego jodu było efektem wypadku w obwodzie archangielskim. 

DSA nadal ze zwiększoną częstotliwością pobiera próbki i analizuje je - podano w komunikacie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje