Reklama

Reklama

Nowa Zelandia: Polski hetman na magazynku zamachowca

Na jednym z magazynków broni maszynowej zamachowca z Christchurch w Nowej Zelandii widnieje nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego. To polski hetman biorący udział m.in. w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku.

Na magazynku znajduje się również data bitwy pod Wiedniem czy imię Zygmunta Luksemburskiego (1368-1437), cesarza niemieckiego znanego z planów zjednoczenia świata chrześcijańskiego w celu przeciwstawienia się naporowi potęgi muzułmańskiej.

Reklama

Na innych zdjęciach widać również napis "Lepanto 1571". To nawiązanie do stoczonej w 1571 roku bitwy morskiej pod greckim Lepanto, gdzie siły chrześcijańskiej Świętej Ligi pokonały flotę Imperium Osmańskiego.

Natomiast napis "Acre 1189" odnosi się do oblężenia Akki w czasie wypraw krzyżowych, które zakończyło się sukcesem krzyżowców.

Napisy widnieją również na broni zamachowca.

Kim był Feliks Kazimierz Potocki?

Urodzony w 1630 roku Feliks Kazimierz Potocki w bitwie pod Wiedniem dowodził lewym skrzydłem polskich wojsk. Wcześniej brał udział w wielu kampaniach wojennych toczonych w drugiej połowie XVII wieku przez Rzeczpospolitą. Walczył z Moskwą, kozakami i Tatarami.

W czasie wyprawy Jana III Sobieskiego pod Wiedeń bił się również z wojskami tureckimi w bitwie pod Parkanami. W 1698 roku, już za panowania Augusta III Mocnego, jako hetman polny koronny stoczył zwycięską bitwę z Tatarami pod Podhajcami. Była to ostatnia w dziejach duża bitwa Polaków z Tatarami i jedna z ostatnich potyczek wojny polsko-tureckiej, którą rok później zakończył pokój w Karłowicach.

W 1702 roku Potocki został mianowany hetmanem wielkim koronnym. W tym samym roku zmarł.

ArWr

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje