Reklama

Reklama

Ograniczenie ruchu bezwizowego - odpowiedź USA na zagrożenie terroryzmem

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła we wtorek ustawę zaostrzającą kryteria i kontrole obywateli 38 państw uczestniczących w programie ruchu bezwizowego z USA (Visa Waiver Program). Ustawę uchwalono przytłaczającą większością głosów 407:19. Musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat. To odpowiedź Stanów Zjednoczonych na zagrożenie napływu do kraju potencjalnych terrorystów.

Ustawa wprowadza obowiązek uzyskania wizy amerykańskiej dla osób, będących obywatelami tych państw, które zamierzają udać się do USA a w ciągu ostatnich 5 lat były w Syrii, Iraku, Iranie, Sudanie lub jakimkolwiek innym kraju uznanym za "wylęgarnię terroryzmu".

Reklama

Obowiązek posiadania wizy USA dotyczyć ma również osób z podwójnym obywatelstwem, w tym jednego z krajów wymienionych wyżej, np. Iranu i Francji, nawet jeśli nigdy nie podróżowały do Iranu. Kraje uczestniczące w programie będą zobowiązane również do dzielenia się informacjami z władzami USA. W przeciwnym razie będzie im grozić usunięcie z programu.

Luki w systemie bezpieczeństwa

Podczas debaty przed głosowaniem republikański deputowany Michael McCaul oświadczył, że "ta ustawa pomoże zlikwidować luki w systemie bezpieczeństwa i poprawi nasze możliwości zatrzymania niebezpiecznych osób zanim dotrą one do naszego kraju". McCaul jest przewodniczącym komisji bezpieczeństwa wewnętrznego Izby Reprezentantów.

Według przewodniczącego większości republikańskiej w Izbie Kevina McCarthy'ego, w ciągu ostatnich 5 lat przybyło do USA ponad 5 tys. osób legitymujących się zachodnimi paszportami, które wcześniej były w Iraku lub Syrii. 

Ustawę popiera administracja prezydenta Baracka Obamy. Ma ona zapobiec wjazdowi do Stanów Zjednoczonych potencjalnych terrorystów legitymujących się paszportami krajów uczestniczących w programie ruchu bezwizowego.

W programie ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) uczestniczy m. in. Francja i Belgia, skąd pochodziła większość terrorystów, którzy dokonali ataków w Paryżu 13 listopada.

Zaostrzone procedury dla uchodźców

W ramach programu VWP corocznie wjeżdża do USA ok. 20 mln osób; mogą one pozostać w USA do 90 dni. Program wszedł w życie w 1986 r. i miał na celu rozwój turystyki i zacieśnianie więzów USA z ich najbliższymi sojusznikami. Polska nie jest objęta tym programem ze względu na ciągle zbyt wysoki procent osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

Wcześniej Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę wprowadzającą niezwykle ostre procedury sprawdzania uchodźców z Syrii i Iraku, którzy ubiegają się o azyl w USA. Prezydent Obama zapowiedział już, że zastosuje wobec niej weto.

Nie wiadomo kiedy Senat przeprowadzi głosowanie nad obiema ustawami. Przypuszcza się, że dołączone zostaną do ustawy o wydatkach rządowych, która musi być uchwalona przed końcem br.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy