Reklama

Reklama

Oleg Pawłow nie żyje

W wieku 48 lat zmarł rosyjski pisarz Oleg Pawłow; przyczyną śmierci był zawał serca. W 2017 roku Pawłow został uhonorowany przyznawaną w Polsce literacką nagrodą Angelusa za książkę "Opowieści z ostatnich dni".

O śmierci pisarza poinformował publicysta Płaton Biesiedin.
Pawłow uznawany był za jednego z najciekawszych współczesnych rosyjskich prozaików. W wielu jego utworach pojawiał się temat armii. Pisarz, który służył w wojsku w Uzbekistanie i Kazachstanie, wplatał do swoich książek elementy autobiograficzne.

Reklama

W Rosji był laureatem nagród przyznawanych przez magazyny literackie "Nowyj Mir" i "Oktiabr". W 2002 roku otrzymał Rosyjską Nagrodę Bookera za utwór "Karagandyjska tryzna". Ostatnia książka Pawłowa, powieść "Asystolia", ukazała się w Rosji w 2012 roku. W tym samym roku został laureatem Nagrody Literackiej Aleksandra Sołżenicyna.

Książki Pawłowa zostały przetłumaczone na wiele języków obcych.

"Opowieści z ostatnich dni", które w Polsce ukazały się w 2016 roku, to trzy krótkie powieści ("Służbowa baśń", "Sprawa Matuszyna" i "Karagandyjska tryzna") rozgrywające się pod koniec istnienia ZSRR w wojsku i łagrach Kazachstanu. W 2017 roku za tę książkę Pawłowowi przyznano nagrodę Angelusa, przeznaczoną dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Fundatorem nagrody jest prezydent Wrocławia.

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje