Ostatnie przygotowania do intronizacji najmłodszego władcy w Europie

Wilhelm Aleksander Orański zostanie 30 kwietnia najmłodszym władcą w Europie. 46-latek przejmie tron po swojej matce, 75-letniej królowej Beatrycze.

Młody następca tronu - a także jego żona Maksima - są uważani przez Holendrów za ludzi nowoczesnych i postępowych.

Reklama

Wilhelm Aleksander zapewnia, że nie jest "fetyszystą protokołu", a ludzie mogą się do niego zwracać, jak chcą, "byle czuli się z tym swobodnie".

Stosunek społeczeństwa do ustroju państwa i samej rodziny królewskiej jest w Holandii pozytywny.

Jak wynika z ostatniego sondażu (instytut Maurice de Hond) aż 73 proc. badanych uważa, że kraj powinien zostać monarchią, a 98 proc. respondentów deklaruje sympatię do przyszłego monarchy Wilhelma Aleksandra.

Pożegnalna kolacja królowej

Dzisiaj wieczorem w Rijksmuseum w Amsterdamie odbędzie się uroczysta kolacja, poprzedzająca jutrzejsze uroczystości abdykacyjno-intronizacyjne.

Na specjalne zaproszenie ustępującej królowej przybędą członkowie rodziny królewskiej, a także monarchowie innych państw i goście zagraniczni.

Abdykacja królowej

We wtorek o godz. 10 w Pałacu Królewskim w Amsterdamie oficjalnie abdykuje królowa Beatrix. Ustępująca monarchini wygłosi krótkie przemówienie - informuje koninklijkhuis.nl.

Zostanie odczytana treść dokumentu dotyczącego abdykacji, który zostanie w pierwszej kolejności podpisany przez królową, a następnie przez świadków.

Pół godziny później następca tronu Holandii, król Wilhelm Aleksander wraz z żoną Maksimą i Jej Królewską Wysokością Księżniczką Beatrix pojawią się na balkonie pałacu.

Zarówno nowy monarcha, jak i jego matka, wygłoszą krótkie przemówienia.

Intronizacja Wilhelma Aleksandra

Przed godz. 14 księżniczka Beatrix i członkowie rodziny królewskiej udadzą się do Nowego Kościoła - świątyni, w której odbywają się intronizacje władców Holandii.

Dziesięć minut później dołączy do nich Wilhelm Aleksander, który zostanie następnie intronizowany.

Nowy władca Holandii wraz z rodziną i zaproszonymi gośćmi udadzą się po tych uroczystościach do Pałacu Królewskiego, gdzie odbędzie się przyjęcie.

Po godz. 19 rozpocznie się program kulturalno-rozrywkowy przygotowany specjalnie na te okazję.

Podczas koncertu w Rotterdamie zostanie wykonana m.in. pieść, której słowa wzbudziły wiele kontrowersji.

Król weźmie również udział w paradzie po kanałach Amsterdamu.

EKM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje