Reklama

Reklama

Papież Franciszek: Pokój jest tym, czego Kolumbia szuka

"Udaję się w podróż pod znakiem pojednania i pokoju"- napisał na Twitterze papież Franciszek przed swoim wyjazdem do Kolumbii. Papież chce wesprzeć proces pokojowy w tym targanym przez ponad 50 lat wojną domową kraju.

Media podały, że trasa lotu papieskiego samolotu została zmieniona, by uniknąć huraganu Irma, szalejącego nad Atlantykiem.

Reklama

Przed podróżą Franciszek wystosował specjalne przesłanie do Kolumbijczyków. "Przybędę jako pielgrzym nadziei i pokoju, by świętować z wami wiarę w naszego Pana, a także aby czerpać naukę z waszej miłości oraz wytrwałości w poszukiwaniu pojednania i zgody" - oświadczył papież.

Zwrócił uwagę na motto swej wizyty, "Zróbmy pierwszy krok", które odnosi się do procesu zaprowadzania pokoju i pojednania. "Przypomina ono, że zawsze trzeba, abyśmy uczynili pierwszy krok podejmując jakiekolwiek działanie czy projekt. Zachęca nas do tego, byśmy byli pierwsi w miłości, by budować mosty, by kreować braterstwo" - dodał papież.

Kolumbia potrzebuje pokoju

Według Franciszka hasło to "zachęca nas, aby wyjść innym na spotkanie, uścisnąć dłonie i wzajemnie przekazać sobie znak pokoju". Papież podkreślił też: "Pokój jest tym, czego Kolumbia szuka i o osiągnięcie czego stara się od długiego czasu".

Pierwszym etapem 20. zagranicznej papieskiej pielgrzymki będzie stolica Kolumbii Bogota, gdzie przybędzie w środę po południu tamtejszego czasu. Na lotnisku powita go prezydent Juan Manuel Santos, laureat zeszłorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, który doprowadził do podpisania porozumienia między władzami a skrajnie lewicową partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Łącznie w czasie pięciodniowej wizyty Franciszek odwiedzi cztery miasta, oprócz Bogoty także Villavicencio, Medellin i Cartagenę.

Jednym z najważniejszych wydarzeń pielgrzymki będzie czwartkowa msza w stolicy, na której oczekuje się około 700 tysięcy ludzi.

Modlitwa pojednania

W piątek w Villavicencio na mszy będzie około pół miliona wiernych, Po niej z udziałem papieża odbędzie się wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Mają w nim uczestniczyć rodziny ofiar wojny domowej i byli lewicowi partyzanci oraz policjanci.

Franciszek jest trzecim papieżem, który odwiedzi Kolumbię, po Pawle VI w 1968 roku i Janie Pawle II, który był tam w 1986 roku.

W wywiadzie dla rzymskiego dziennika "Il Messaggero" prezydent Santos powiedział: "Wizyta ta ma na celu zmotywowanie nas do tego, byśmy podążali drogą pojednania". "Byłem zaskoczony, gdy papież powiedział mi, że jestem prezydentem, za którego ostatnio najczęściej się modlił z powodu ogromnej odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa" - dodał.

(Z Watykanu Sylwia Wysocka)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje