Papież zaapelował o odnowę Europy

Benedykt XVI zaapelował podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie o "etyczną i duchową odnowę" Europy i powrót do chrześcijańskich korzeni.

Bez Boga - ostrzegł papież - Europa i ludzkość popadną w nieludzką "utopię".

Reklama

Mówiąc o postaci świętego Benedykta z Nursji, którego nazwał patronem swego pontyfikatu, Benedykt XVI powiedział w katechezie: "Dziś Europa, która dopiero co wyszła ze stulecia do głębi zranionego przez dwie wojny światowe, po upadku ideologii, które okazały się tragicznymi utopiami, poszukuje swej tożsamości".

- Dla stworzenia nowej i trwałej jedności niewątpliwie ważne są narzędzia polityczne, gospodarcze i prawne, ale należy też pobudzić odnowę etyczną i duchową, która czerpać będzie z chrześcijańskich korzeni kontynentu - podkreślił.

Papież ostrzegł następnie: "W przeciwnym razie nie można będzie odbudować Europy. Bez tych życiodajnych soków człowiek pozostanie wystawiony na niebezpieczeństwo tego, iż ulegnie zadawnionej pokusie zbawienia się samemu; utopii, która na różne sposoby przyniosła Europie XX wieku - jak podkreślił - Jan Paweł II - bezprecedensowy regres w burzliwej historii ludzkości".

Dowiedz się więcej na temat: PAPIEZ | europ | Europa | Benedykt XVI | papież

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje