Reklama

Reklama

Polacy pod Nanga Parbat bezpieczni

Polacy, którzy brali udział w wyprawie na Nanga Parbat w Pakistanie, są bezpieczni. W nocy czasu polskiego co najmniej 10 osób, w tym dziewięcioro obcokrajowców, zginęło tam w wyniku ataku uzbrojonych napastników na bazę noclegową. Wśród ofiar nie ma naszych rodaków, którzy dzień wcześniej wyszli w góry.

Koordynator ekspedycji z Polski Daniel Piskorz, mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że w wyprawie uczestniczyło około ośmiu naszych rodaków. Podkreśla, że przebywając w górze, zostali poinformowani o zajściu w bazie. Tam, gdzie nasi rodacy przebywali, zdaniem Piskorza, bezpośredniego zagrożenia nie było. Koordynator wyprawy podaje, że Polacy w tym momencie jeszcze są na górze, a część z nich schodzi z drugiego obozu do bazy na dół. Dodaje, że polscy członkowie międzynarodowej wyprawy zostaną najprawdopodobniej ewakuowani do stolicy Pakistanu, Islamabadu. Potem wrócą do Polski. Z wyprawy na Nanga Parbat zrezygnował też Paweł Michalski, który jutro miał lecieć do Islamabadu.

Reklama

Jak poinformował na swoim profilu na Facebooku, "ze względu na zamach, do którego doszło dziś w nocy w Bazie pod Nanga Parbat, wraz z Simone [La Terra - dop. red.] zrezygnowaliśmy z wyprawy". Nocą zginęło pięcioro Ukraińców, troje Chińczyków oraz Rosjanin, a także miejscowy przewodnik. Jeden chiński turysta przeżył. Nie ustalono jeszcze, ile osób zaatakowało bazę. Wiadomo, że ubrani w mundury paramilitarnych służb policyjnych napastnicy wtargnęli do niej nocą, pobili i skrępowali pakistański personel i otworzyli ogień do obcokrajowców. Żadna z organizacji nie przyznała się do ataku.

Brutalny napad potępiły pakistańskie władze. Prowincja Gilgit-Baltistan, granicząca z Chinami i Kaszmirem, uważana była dotąd za w miarę bezpieczną. W ostatnich latach odnotowano tam jednak kilka ataków na członków mniejszości szyickiej. Zagraniczni turyści zostali zaatakowani po raz pierwszy.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację
Dowiedz się więcej na temat: Nanga Parbat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje