Polka uwieczniła najtrudniejszą pielgrzymkę świata

Polska fotograf Marta Kotlarska została 2 listopada 2014 r. nagrodzona w Indiach prestiżową nagrodą Abhivyakti Gaurav Samman. Uwieczniła na zdjęciach najdłuższą i najtrudniejszą pielgrzymkę w Himalajach - Nanda Devi Raj Yatrę.

Marta Kotlarska należy do polsko-indyjskiego zespołu Stories from Himalayas, pracującego nad popularyzacją spuścizny kulturowej Himalajów. Polka wraz z Mukeshem Khugsalem - indyjskim fotografem  i Raju Pusholą - fotoreporterem największej indyjskiej gazety codziennej "Denik Jagran" dokumentowała w tym roku najdłuższą i najtrudniejszą pielgrzymkę w Himalajach, Nanda Devi Raj Yatrę. 

Reklama

Trasa została okrzyknięta najtrudniejszą nie bez przyczyny. Szlak - usytuowany na dużych wysokościach - przecina trudne fragmenty indyjskich Himalajów. Góra Nanda Devi, przez którą przebiega część trasy, mierzy 7816 m n.p.m. Co ciekawe, jest związana ze słynną na całym świecie polską historią.

Lodowi wojownicy

Polacy przez wiele lat byli pionierami w zdobywaniu najwyższych szczytów świata. Nazywani "lodowymi wojownikami" nie mieli sobie równych. Tytuł ten zapewnił im debiut w Himalajach, gdzie polscy wspinacze pojawili się po raz pierwszy w 1939 roku. To oni jako pierwsi dokonali wejścia na siedmiotysięcznik Nanda Devi.

Była to jednocześnie pierwsza polska wyprawa himalajska. Wszyscy uczestnicy wyprawy zginęli wówczas tajemniczą śmiercią, a ich ciał nigdy nie odnaleziono. W polskiej wersji historii mówi się wręcz o gniewie bogini Nandy. 

Nie taka straszna, jak ją malują

Tymczasem Nanda Devi to w tamtym regionie bogini spełnienia i szczęścia. Mieszkańcy regionu traktują Nanda Devi jako życzliwe źródło życia i odnowy. To właśnie takie przekonanie jest powodem niesamowitej determinacji tamtejszej ludności w drodze na szczyt.


Nanda Devi Raj Yatra to nie tylko jedna z najdłuższych, ale  i najtrudniejszych pielgrzymek na świecie. Jest to również wydarzenie niezwykle rzadkie. Odbywa się bowiem co 12 lat. Uczestnicy muszą zmierzyć się nie tylko z trwającą trzy tygodnie wyprawą, lecz także wycieńczającymi warunkami.

Dodatkowym utrudnieniem jest wymóg odbycia całej pielgrzymki boso.

Mordercze katharsis

Pielgrzymi to z pewnością nie ludzie przygotowani do górskiej wędrówki. Są wśród nich nie tylko dzieci, które ledwo nauczyły się chodzić, lecz także starsze osoby, które często podejmują decyzję świadomie, by podczas drogi do celu definitywnie oddać się Bogu.

Są też ludzie w średnim wieku, świeżo upieczeni rodzice z niemowlętami na rękach. Wszyscy idą tam w jednym celu: by poczuć bliskość wyzwolenia od ziemskiego życia, by choć na chwilę poczuć, że są bliżej Boga.

W rzeczywistości nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i osoby w średnim wieku, umierają z wycieńczenia. Z perspektywy mieszkańców jest to jednak katharsis, za które można zapłacić najwyższą cenę.

Martushka Fromeast (Marta Kotlarska) jest absolwentką ASP w Poznaniu oraz Central Saint Martin's College of Arts and Design w Londynie. Założyła i tworzy organizację Click Academy, realizującą fotograficzne projekty kolaboratywne.

Kotlarska jest inicjatorką koncepcji projektu Stories from Himalayas, którego pierwsza część (o szamanizmie w Nepalu) był realizowany w Indiach, Gruzji, Chinach, Nepalu, Polsce, Austrii i w Wielkiej Brytanii) oraz został nagrodzony w Polsce na BZ WBK Press Photo 2014.


Dowiedz się więcej na temat: fotografia | Indie | Himalaje | Polacy | nagroda | nanda devi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje