Reklama

Reklama

Polskie sądy niepokoją UE

W polskich sądach panuje niesłychany bałagan. Tylko w Warszawie zaginęły akta prawie trzystu spraw. Sytuacja jest tak poważna, że zaniepokoiła Komisję Europejską. Korespondentka radia RMF dotarła do raportu o stanie naszego przygotowania do członkostwa w Unii. Cały raport zostanie opublikowany w październiku.

Komisja Europejska krytykuje nas za brak niezależnego, wiarygodnego i skutecznego sądownictwa. Niepokoi się również korupcją w środowisku sądowniczym.

Reklama

Komisja nalega na zmianę statusu sędziego, który obecnie zapewnia mu praktycznie nie ograniczony immunitet w sprawach karnych. Gdy oskarżonym jest sam sędzia, bo na przykład podejrzewa się, że wziął łapówkę, to obecnie sprawa sądowa odbywa się za zamkniętymi drzwiami i jest bardzo skomplikowana. Utrudnia to karanie sędziów. Komisja Europejska twierdzi, że nasze sądy są niedofinansowane, brak trybunałom odpowiedniego sprzętu, a także wykwalifikowanego personelu. Wszystko to powoduje przewlekłość postępowań sądowych.

Obok problemów z sądownictwem i korupcją Komisja wytknie nam także niedostosowanie w sprawach higieny żywności. Ogólnie jednak raport będzie pozytywny i Polska wraz z dziewięcioma innymi kandydatami zostanie uznana za kraj gotowy do członkostwa w Unii.

Dowiedz się więcej na temat: niepokój | Komisja Europejska | sady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje