"Pożegnanie lata z Chopinem" w Chicago

Koncert "Pożegnanie lata z Chopinem" odbył się w sobotę w Chicago. Zorganizowana przez Związek Narodowy Polski (ZNP) impreza przypomniała o obchodach 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora wykonaniem jego utworów w całkiem nowych aranżacjach: klasycznych, popowych i rockowych.

Imprezę, podzieloną na cztery części, rozpoczął występ pary młodych utalentowanych polonijnych artystów. 17-letnia Marcelina Suchocka kompozycje Chopina wykonała na marimbie. Z fortepianowym koncertem zaprezentował się 11-letni Daniel Szefer, który od kilku lat zdobywa nagrody w amerykańskich konkursach młodych talentów.

Reklama

Najbardziej znane kompozycje Chopina, Polonez A-dur, op. 61 czy Wielki Polonez Es-dur, op. 22, znalazły się w recitalu 24-letniego pochodzącego z Chicago Michała Pęcaka, który obecnie jest stypendystą na Uniwersytecie Indiana.

- Urodziłem się tutaj w Chicago i to jest mój dom i zawsze z ogromną przyjemnością gram właśnie tutaj, bo czuję się, jakbym grał dla rodziny - powiedział Pęcak, który jest stypendystą Fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Popowo i na skrzypcach Chopina zagrał zespół "Alizma" czyli mieszkające w Stanach Zjednoczonych polskie trojaczki. O Aleksandrze, Izabeli i Monice z Żagania (województwo lubuskie) zrobiło się głośno w USA, po ich wytępie w programie "America's Got Talent" w 2009 r. Siostry naukę gry na skrzypcach rozpoczęły jeszcze w Polsce. Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych ukończyły Uniwersytet w Wirgini.

Rockowe wykonanie dzieł kompozytora zaproponował uznany w USA gitarzysta Arek Religa z zespołem. "Przerobienie Chopina zawsze jest ryzykowne, bo nigdy nie wiadomo jak ludzie zareagują" - powiedział Religa.

W 2008 r. Arek Religa otrzymał nagrodę akademii Hollywood Music Awards w kategorii "Best New Age Artists", był także nominowany do nagrody LAMA (Los Angeles Music Awards) w kategorii "Best Instrumental Album of 2008" oraz nagrody ISSA (Independent Songwriter-Singer Associacion).

- Była to pierwsza tego typu impreza i zakończyła się dużym sukcesem, bo Polacy mieszkający w Chicago zjawili się tłumnie na naszej (związkowej ziemi>) - oceniał prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula.

Wstęp na koncert "Pożegnanie z latem z Chopinem" zorganizowany na terenach rekreacyjnych Zwiazku Narodowego Polskiego w Chicago był bezpłatny. Występów wysłuchało ok. 2 tys. osób.

Dowiedz się więcej na temat: Polacy w USA | impreza | Fryderyk Chopin | nagrody | Religa | koncert | pożegnanie | Chicago

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje