Reklama

Reklama

Premier podpisała paryskie porozumienie klimatyczne

Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku. W ceremonii bierze udział około 60 szefów państw i rządów.

Przed polską premier porozumienie podpisali m.in. prezydent Francji Francois Hollande i sekretarz stanu USA John Kerry. Ogółem pod dokumentem mają złożyć podpisy przedstawiciele 171 krajów - ogłosił na początku ceremonii sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.

Reklama

- To jest dobre porozumienie dla Polski. Znalazły się w nim wszystkie postulaty, na których nam zależało. Przede wszystkim to, że specyfika gospodarek narodowych będzie ciągle brana pod uwagę - powiedziała Szydło dziennikarzom przed podpisaniem porozumienia.

Porozumienie wynegocjowane w grudniu

Uroczystość z udziałem głów państw i szefów rządów z całego świata rozpoczęła się po południu naszego czasu w kwaterze głównej ONZ na Manhattanie. Wynegocjowane w grudniu ubiegłego roku w Paryżu porozumienie zakłada przede wszystkim redukcję emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Pozwoli to na skuteczniejszą walkę z globalnym ociepleniem i w efekcie obniżenie średniej temperatury ziemi o dwa stopnie.

Prezydent Francji Francois Hollande mówił w czasie uroczystości w Nowym Jorku, że decyzje podjęte w Paryżu będą miały wpływ na życie następnych pokoleń. - 12 grudnia 2015 jest historycznym dniem dla całej wspólnoty międzynarodowej. Możemy być z tego dumni. Gdy Laurent Fabius ogłosił w Paryżu, że mamy porozumienie, które przejdzie do historii, wszyscy przeżyliśmy bardzo emocjonalny moment, jaki w życiu polityków zdarza się niezwykle rzadko - podkreślał francuski prezydent.

Wezwanie prezydenta Francji

Porozumienie klimatyczne ma wejść w życie od 2020 roku. Wcześniej jednak muszą je ratyfikować parlamenty co najmniej 55 procent krajów, które podpisały porozumienie w grudniu w Paryżu. Francois Hollande namawiał pozostałe kraje do jak najszybszego działania.

- Wzywam wszystkie kraje, by ratyfikowały porozumienie tak szybko jak to możliwe. Poproszę francuski parlament, by zrobił to jeszcze latem tego roku. Mam nadzieję, że Unia Europejska jako całość da przykład i zrobi to do końca roku, aby umowa weszła w życie jak najszybciej - mówił Hollande w Nowym Jorku.

ONZ ma nadzieję, że ratyfikacja porozumienia stanie się faktem jeszcze przed 2020 rokiem.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje