Prezydenci Polski i Meksyku podpisali deklarację

- Wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych – uznali prezydenci Polski Andrzej Duda i Meksyku Enrique Pena Nieto we wspólnej deklaracji, podpisanej w poniedziałek w stolicy Meksyku.

W deklaracji zatytułowanej "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" prezydenci wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej.

Reklama

Polska dziękuje w dokumencie za poparcie przez Meksyk polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

W tekście deklaracji czytamy, że prezydent Duda zaprosił prezydenta Meksyku do złożenia wizyty w Polsce; data ma zostać ustalona. 

"Polska partnerem priorytetowym"

"Meksyk chce wzmocnić swoją obecność w Europie; Polska jako kraj o dużym potencjale gospodarczym jest dla Meksyku partnerem priorytetowym" - powiedział w poniedziałek prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto po spotkaniu z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Meksyku.

Pena Nieto podkreślił, że Polska i Meksyk mają ogromny potencjał gospodarczy. Jak mówił, od 1999 r. do dziś handel dwustronny między krajami wzrósł dwudziestokrotnie. "Od 50 milionów dolarów do ponad 1 miliarda dolarów" rocznie - powiedział.

Meksykański prezydent mówił, że współpraca z Polską będzie kluczowa, by "zaktualizować umowę o współpracy między Unią Europejską a Meksykiem". 

Podkreślił, że pierwsza oficjalna wizyta polskiego prezydenta w Meksyku wzmacnia więzi między krajami. 

- Chcemy pogłębiać gospodarcze relacje dwustronne między Polską i Meksykiem - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po rozmowach z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto w stolicy tego kraju.

Wiele elementów łączy Polskę i Meksyk

Duda mówił, że wizyta w Meksyku - pierwszym odwiedzanym przez niego państwie Ameryki Łacińskiej - ma nadać polsko-meksykańskim relacjom gospodarczym zupełnie nową formułę i nowy wymiar.

Prezydent RP zapewnił, że Polska wspiera pogłębianie relacji Meksyku z Unią Europejską i popiera odnowienie "Umowy Globalnej między Meksykiem a UE".

Wyraził nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów odzyskania niepodległości przez Polskę, Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.

Zaznaczył, że wiele elementów łączy nie tylko państwa: Polskę i Meksyk, ale także polskie i meksykańskie społeczeństwa. "Jednym z nich jest tradycja, tradycja silnej rodziny, do której każdy członek naszych społeczeństw przywiązuje istotne znaczenie" - podkreślił prezydent. Dodał, że jest to widoczne w polityce prowadzonej przez niego i polski rząd w kierunku wzmocnienia opieki państwa nad rodziną. 


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje