Reklama

Reklama

Prezydent Komorowski o wynikach wyborów parlamentarnych na Litwie

- Przede wszystkim oznacza to bardzo wiele dla społeczności polskiej - prezydent Komorowski skomentował dla PAP wyniki wyborów na Litwie, w których po raz pierwszy pięcioprocentowy próg wyborczy przekroczyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie.

Prezydent RP Bronisław Komorowski: - Oprócz wzrostu poczucia własnej siły i znaczenia w zabiegach o dobre prawa mniejszości narodowej, może to oznaczać także wzmocnienie gotowości do uczestniczenia w polityce państwa litewskiego na rzecz wspólnego dobra wszystkich obywateli. Mam nadzieję, że ten drugi aspekt wezmą pod uwagę zwycięskie partie litewskie.

Reklama

- Jeśli wyniki się potwierdzą i Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) osiągnie taki sukces wyborczy, czyli przekroczy próg 5-procentowy, to powstanie siła, która będzie mogła w dużo większym stopniu, tak na co dzień, nie tylko monitorować, ale i działać na rzecz Polaków na Litwie.

- W Polsce mniejszości narodowych nie ogranicza żaden próg wyborczy, uważnie obserwujemy praktykę funkcjonowania rządów litewskich w aspekcie stosunku do Polski, jak i do polskiej mniejszości na Litwie. Na pewno więc kwestia barwy politycznej przyszłego rządu będzie miała istotne znaczenie dla przyszłych stosunków polsko-litewskich na Litwie i dla relacji międzypaństwowych Polska-Litwa. Bardzo bym chciał poprawy i jednych, i drugich.

Dowiedz się więcej na temat: 'Wyborcza' | Akcja Wyborcza Polaków na Litwie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje