Reklama

Reklama

Prezydent Nazarbajew podał się do dymisji

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew poinformował we wtorek, że podał się do dymisji. 79-letni polityk sprawował ten urząd od 1991 roku.

"Podjąłem decyzję o zakończeniu sprawowania urzędu prezydenta" - powiedział niespodziewanie w wystąpieniu telewizyjnym Nazarbajew.

Reklama

Poinformował jednocześnie, że do czasu wyborów obowiązki szefa państwa będzie pełnił przewodniczący Senatu Kasym-Żomart Tokajew.

Nazarbajew oświadczył, że pozostanie przewodniczącym krajowej Rady Bezpieczeństwa oraz szefem Demokratycznej Partii Ludowej "Nur Otan". 

Tego dnia rozmawiał z Putinem

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał we wtorek telefonicznie z Nazarbajewem, który tego dnia ogłosił swoją dymisję z urzędu prezydenta Kazachstanu. Kreml nie ujawnił treści rozmowy.

"Dziś w ciągu dnia odbyła się rozmowa telefoniczna prezydenta Putina z prezydentem Nazarbajewem, ale nie dysponujemy informacjami o treści tej rozmowy" - powiedział Pieskow. Jak dodał, służby prasowe Kremla tej rozmowy nie komentują.

Rzecznik Kremla odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy prezydenci kontaktowali się przed ogłoszoną przez Nazarbajewa rezygnacją.

Rosyjskie media nazwały tę decyzję "sensacyjną"

"Poważną i nieoczekiwaną wiadomością" nazwała doniesienia o rezygnacji Nazarbajewa szefowa wyższej izby parlamentu Rosji Walentina Matwijenko. Przewodnicząca Rady Federacji wypowiadała się podczas wizyty w obwodzie orenburskim w Rosji; region ten graniczy z Kazachstanem.

Parlamentarzysta niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, Leonid Kałasznikow, który jest szefem komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw powiedział, że polityk, który ma teraz pełnić obowiązki prezydenta, Kasym-Żomart Tokajew cieszy się w Kazachstanie wielkim autorytetem. Decyzja ta jest dla Rosji bardzo pozytywna - ocenił Kałasznikow.

Rosyjska telewizja państwowa nazwała wiadomość o ustąpieniu Nazarbajewa "nieoczekiwaną dla wszystkich" i "sensacyjną".

Nazarbajew sprawował urząd przez 29 lat

Nazarbajew urząd prezydenta sprawował od upadku ZSRR i utworzenia niepodległego Kazachstanu, uzyskując wynik 98 procent głosów poparcia. Kadencja miała trwać cztery lata, ale w 1995 roku po referendum w tej sprawie została wydłużona do 2000 roku. 

W efekcie wprowadzenia nowej konstytucji jego kadencja ponownie została skrócona, ale z 81-proc. poparciem Nazarbajew po raz kolejny został prezydentem w 1999 roku. 

Trzecią kadencję wygrał w 2005 roku, a czwartą sześć laty później. W przyspieszonych wyborach w 2015 roku zebrał 97,75 proc. głosów i uzyskał kolejną kadencję, tym razem do 2020 roku.

Konstytucja Kazachstanu wskazuje, że prezydent państwa jest "ojcem narodu". W ostatnich latach Nazarbajew odgrywał rolę najważniejszego arbitra w kwestiach rozwoju, polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje