Reklama

Reklama

Prokurator: Odwrót sił IS w Syrii i Iraku zwiększa ryzyko ataków we Francji

Odwrót sił Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii zwiększa ryzyko ataków dżihadystów we Francji, takich do jakich doszło w bieżącym i zeszłym roku - oświadczył w piątek francuski prokurator do walki z terroryzmem Francois Molins.

"W historii terroryzmu widzimy wyraźnie, że kiedy organizacje terrorystyczne są w trudnej sytuacji na własnym terenie, to szukają okazji do ataku za granicą" - powiedział Molins w wywiadzie dla dziennika "Le Monde".

Reklama

Dodał, że presja militarna, w obliczu której stoi IS, może spowodować, że wielu francuskich dżihadystów i członków ich rodzin powróci do kraju. Dużo osób zaangażowanych w krwawe ataki terrorystyczne, do których od zeszłego roku dochodziło we Francji, urodziło się właśnie w kraju nad Sekwaną.

Ostrzejsze kary więzienia

Prokurator Molins zapowiedział ostrzejsze kary więzienia dla Francuzów wracających z dżihadu. Jak dodał w rozmowie z "Le Monde", około 700 osób z Francji walczy w szeregach ekstremistycznych ugrupowań w Iraku i Syrii i "w tym lub innym momencie staniemy w obliczu powrotu dużej liczby francuskich bojowników i ich rodzin".

Molins zapowiedział, że jego biuro będzie formułować bardziej poważne oskarżenia, grożące karami do 30 lat więzienia w przypadkach, które mogły być wcześniej zagrożone maksymalną karą 10 lat pozbawienia wolności. Jak wskazał prokurator, w 2013 roku odnotowano 26 przypadków terroryzmu, a obecnie jego biuro prowadzi dochodzenie w 324 sprawach.

"Wyjątkowo wysokie" zagrożenie we Francji

Według rządu, zagrożenie terrorystyczne we Francji pozostaje "wyjątkowo wysokie". W kraju tym obowiązuje stan wyjątkowy, wprowadzony w następstwie zamachów dżihadystycznych z 13 listopada 2015 roku, w których zginęło 130 osób.

14 lipca br. w Nicei terrorysta wjechał ciężarówką w tłum świętujący Dzień Bastylii, zabijając 84 osoby.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje