Prymas Belgii o eutanazji dzieci

Prymas Belgii, arcybiskup Andre-Joseph Leonard wzywa do wspólnej modlitwy jako wyraz sprzeciwu wobec rozszerzenia prawa do eutanazji na chore dzieci. Dzień postu i czuwania wyznaczono na czwartek 6 lutego. Ma to związek z zaawansowanymi pracami legislacyjnymi w belgijskim parlamencie, mającymi umożliwić uśmiercanie nieletnich.

Swój apel arcybiskup Leonard wystosował krótko po tym jak ustawa o eutanazji dzieci została przyjęta w komisji Izby Deputowanych. W ciągu dwóch tygodni tekst ma być głosowany na sesji plenarnej. Senat zielone światło dla nowych przepisów dał już w grudniu.

Reklama

Prymas Belgii liczy na to, że wspólna modlitwa poruszy sumienia ustawodawców i zwykłych Belgów, by sprzeciwili się planowanym zmianom. Zwolennicy nowej ustawy uznają to z kolei za zbyt dużą ingerencję hierarchy w debatę polityczną.

Kościół Katolicki nie jest jedyną wspólnotą religijną w Belgii sprzeciwiającą się eutanazji chorych dzieci. W listopadzie, razem z arcybiskupem Leonardem, swój protest wyrazili także wielki rabin Brukseli, przedstawiciele Kościoła prawosławnego, Kościołów protestanckich oraz wspólnoty muzułmańskiej.

Obecnie, zgodnie z prawem z 2002 roku, w Belgii eutanazja jest dopuszczalna, ale tylko dla osób pełnoletnich.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje