"Punkt Oparcia" w Parlamencie Europejskim

Film Punkt Oparcia w reżyserii Anny Ferens zainaugurował w Parlamencie Europejskim w Brukseli, jubileuszowy rok 2014, w którym obchodzimy 25-lecie demokratycznych zmian w Europie Środkowej i Wschodniej oraz 10-lecie rozszerzenia UE o nowe państwa członkowskie.

- Należący przez wieki do Europy wschód kontynentu znalazł się po drugiej wojnie światowej na marginesie wolnego świata. Zniewolone narody bloku wschodniego nie ośmielały się nawet myśleć, że zmiany, które przyniosą im wolność będą miały miejsce w dającej się przewidzieć przyszłości. Od integrującej się Europy Zachodniej oddzieleni byliśmy "żelazną kurtyną". Aż przyszła zmiana, do której drzwi uchyliła Solidarność. Film Anny Ferens pokazuje, że także dziś warto systematycznie uderzać w mury dyktatur, z wiarą, że kiedyś rozpadną się jak mur berliński - powiedział Poseł Bogusław Sonik - inicjator pokazu.

Udział w projekcji wzięli: Posłowie Hans-Gert Pöttering (Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2007-2009) i Jerzy Buzek (Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012). Gościem pokazu była także Anna Ferens.

Reklama

Punkt Oparcia to pasjonująca filmowa opowieść o tym jak w latach 80. Parlament Europejski upominał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i w innych krajach bloku sowieckiego. Oparty na niepublikowanych materiałach archiwalnych i rozmowach z europarlamentarzystami oraz działaczami opozycji z Czech, Estonii, Niemiec, Polski, Słowacji, Rumunii, film odwołuje się do ponad 50 rezolucji Parlamentu Europejskiego, które zostały przyjęte w latach 1980-1990.

Film powstał w ramach projektu Parlament Europejski - powrót Wschodu na Zachód dofinansowanego ze środków UE przez Dyrekcję Generalną ds. Komunikacji Parlamentu Europejskiego, realizowanego przez Stowarzyszenie Maj 77, przy współpracy Narodowego Centrum Kultury oraz Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Angielska wersja filmu powstała dzięki Instytutowi Polskiemu w Brukseli.

Dowiedz się więcej na temat: Bogusław Sonik | Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy