Reklama

Reklama

​Putin: Rosja chciałaby odnowienia relacji z USA

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek na spotkaniu w Soczi z sekretarzem stanu USA Mikem Pompeo, że Moskwa chciałaby odnowienia relacji z Waszyngtonem. Rosyjski prezydent wyraził nadzieję, że powstają obecnie warunki, które są do tego potrzebne.

Putin wspomniał, że niedawno rozmawiał telefonicznie z Donaldem Trumpem i - jak mówił - odniósł wrażenie, że prezydent USA nastawiony jest na "odnowienie kontaktów" z Rosją. "My ze swojej strony niejednokrotnie mówiliśmy o tym, że też chcielibyśmy odnowienia stosunków w pełnym zakresie. Mam nadzieję, że teraz tworzone są niezbędne do tego warunki" - oświadczył.

Reklama

Putin zapewnił, że ze strony rosyjskiej "nie było żadnej ingerencji na szczeblu państwowym w wybory w Stanach Zjednoczonych". Wyraził ocenę, że ustalenia amerykańskiego specjalnego prokuratora Robera Muellera potwierdziły "brak wszelkich śladów i wszelkiej zmowy pomiędzy Rosją i obecną administracją w Waszyngtonie".

"USA i Rosja mają o czym rozmawiać"

Gospodarz Kremla wśród zbieżnych punktów pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem wymienił utrzymanie stabilności strategicznej, nierozprzestrzenianie broni masowego rażenia, rozwiązanie kryzysów regionalnych, walkę z przestępczością zorganizowaną, problemy ekologii i ubóstwa, a także kwestie gospodarcze.

Zauważył, że Stany Zjednoczone "stają się i już się stały największym producentem ropy naftowej" i dodał, że z tego względu "USA i Rosja mają o czym rozmawiać z punktu widzenia stabilności na światowych rynkach energetycznych". Ocenił, że nie jest to jedyny spośród kierunków możliwej współpracy gospodarczej Rosji i USA. "Mam nadzieję, że to wszystko będzie tematem dyskusji" - oznajmił.

"Tak, aby zyskał na tym cały świat"

Pompeo ocenił, że Rosja i USA mają "wspólne interesy" i istnieją kwestie, w których mogą współpracować. Wyjaśnił, że Trump polecił mu, aby do Rosji przyjechał właśnie z takim przesłaniem i "rozmawiał o jakichś ideach i projektach". 

Jako możliwe sfery współpracy pomiędzy Moskwą i Waszyngtonem sekretarz stanu wskazał dialog strategiczny, uregulowanie sytuacji wokół Korei Północnej i w Afganistanie. "Mam nadzieję, że zdołamy o tym porozmawiać tak, aby zyskał na tym cały świat" - powiedział Pompeo.

Z Moskwy Anna Wróbel 

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje