Reklama

Reklama

Racje żywnościowe w Korei Północnej najniższe w historii

Korea Północna ograniczyła racje żywnościowe dla mieszkańców do 300 gramów dziennie, co o tej porze roku jest najniższym poziomem w historii. W związku z najgorszymi zbiorami od 10 lat możliwe jest dalsze racjonowanie żywności - ostrzegła w piątek ONZ.

"Nowe szacunki na temat bezpieczeństwa żywnościowego w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej wskazują, że w efekcie najgorszych zbiorów od 10 lat, które były spowodowane okresami suszy, falami upałów i powodziami, 10,1 miliona osób zagrożonych jest poważnym kryzysem żywnościowym, co oznacza, że mogą oni nie mieć wystarczającej ilości pożywienia do następnych zbiorów" - powiedział Herve Verhoosel, rzecznik ONZ-owskiego Światowego Programu Żywnościowego (WFP).

Reklama

Dodał on, że produkcja rolna w Korei Północnej wyniosła 4,9 mln ton, czyli była najniższa od sezonu 2008-2009. Deficyt żywności w tym kraju sięga już 1,36 mln ton.

Spośród  10,1 mln osób zagrożonych brakiem żywności 7,5 mln to osoby zależne od państwowych racji żywnościowych, zaś 2,6 mln to rolnicy pracujący w państwowych gospodarstwach rolnych.

Badanie sytuacji żywnościowej w Korei Północnej zostało przeprowadzone na prośbę tego państwa w dniach od 29 marca do 12 kwietnia przez dwie wyspecjalizowane agencje ONZ - WSP oraz Organizację NZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Są one jednymi z nielicznych organizacji pomocowych, które wpuszczane są przez władze Korei Północnej na swoje terytorium.

Jak poinformował WFP, na przełomie lipca i sierpnia ma być przeprowadzone kolejne badanie sytuacji żywnościowej w tym kraju.

W połowie lat 90. XX wieku w wyniki potężnej klęski głodu w Korei Północnej zmarło, jak się szacuje, ok. 3 milionów osób.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje