Reklama

Reklama

Rada Bezpieczeństwa popiera propozycję Brahimiego ws. rozejmu w Syrii

Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła w środę poparcie dla inicjatywy rozejmu w Syrii przedstawionej przez międzynarodowego mediatora Lakhdara Brahimiego i zaapelowała do "wszystkich stron, a w szczególności do syryjskiego rządu, o pozytywną na nią odpowiedź".

W jednogłośnie przyjętej deklaracji 15 członków Rady Bezpieczeństwa zaapelowało także do "wszystkich lokalnych i międzynarodowych uczestników, aby użyli swych wpływów w celu ułatwienia wprowadzenia" tego rozejmu.

Reklama

Rada domaga się również od rządu w Damaszku wydania "natychmiast i bez żadnych przeszkód" zgody na pomoc humanitarną w Syrii i żąda od wszystkich stron konfliktu ułatwienia dystrybucji tej pomocy.

Rada Bezpieczeństwa uważa, że rozejm podczas muzułmańskiego święta Id al-Adha w dniach od 26 do 28 października może być "pierwszym krokiem" w kierunku stałego powstrzymania się od wrogich działań oraz zmian politycznych "przeprowadzonych przez samych Syryjczyków".

Deklaracja ta jest wynikiem sprawozdania przedstawionego RB przez mediatora ONZ i Ligi Arabskiej w Syrii Lakhdara Brahimiego. Ogłosił on w środę w Kairze, że uzyskał ze strony przedstawicieli syryjskich władz i rebeliantów zapewnienie o rozejmie od piątku do poniedziałku podczas jednego z najważniejszych muzułmańskich świąt.

Obydwie strony jednak zniuansowały tę wypowiedź; Damaszek sprecyzował, że podejmie ostateczną decyzję o rozejmie w czwartek, a rebelianci podkreślają z kolei, że warunkiem wstępnym ogłoszenia przez nich zawieszenia broni jest wstrzymanie przez siły reżimowe działań militarnych.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje