Reakcja władz Rosji na zapowiedzi Korei Północnej

Władze Rosji wezwały w czwartek Koreę Północną do rezygnacji z zapowiedzianego wystrzelenia sztucznego satelity ziemi, wskazując, że mogłoby to doprowadzić do dalszego wzrostu napięcia w Azji Północno-Wschodniej.

Zastrzeżenia te wyraził rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Igor Morgułow w rozmowie, na którą został zaproszony do MSZ ambasador Korei Północnej w Rosji Kim Hiun Dzun.

Reklama

W trakcie rozmowy "wyrażono głębokie zaniepokojenie w związku z oświadczeniem o mającym się odbyć wystrzeleniu rakiety nośnej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej. Do strony koreańskiej skierowano pilne wezwanie, by powstrzymała się od działań mogących doprowadzić do dalszej eskalacji napięcia w regionie Azji Północno-Wschodniej" - głosi komunikat MSZ.

Ostra reakcja na zapowiedź Korei Północnej

Korea Północna powiadomiła we wtorek agendy ONZ, iż planuje wystrzelenie rakiety nośnej z "satelitą do obserwacji Ziemi" w czasie między 8 i 25 lutego. Zapowiedź spotkała się z ostrą reakcją Pekinu, Tokio, Seulu i Waszyngtonu.

W środę rosyjskie MSZ wydało oświadczenie, w którym dano wyraz "głębokiemu zaniepokojeniu" planami Pjongjangu i zarzucono Korei Północnej, że "demonstruje oburzający brak poszanowania powszechnie uznanych norm i prawa międzynarodowego".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje