RMF nieoficjalnie: Wkrótce kolejna rozmowa Morawieckiego z szefem KE

W najbliższych dniach dojdzie do kolejnej, dłuższej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem - ustaliła nieoficjalnie korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. KE chce od Polski dalszych ustępstw w sporze o praworządność, a Warszawa twierdzi, że margines ustępstw już się wyczerpał. Według ustaleń dziennikarki RMF, Morawiecki rozmawiał krótko z Junckerem już wczoraj rano - zaraz po tym, jak wiceszef KE Frans Timmermans ogłosił, że nie widzi obecnie szans na wycofanie uruchomionej wobec Polski procedury artykułu 7.

Deklaracja Timmermansa padła tuż przed posiedzeniem Rady UE, na którym wiceszef Komisji miał poinformować unijnych ministrów ds. europejskich o stanie rozmów z Polską ws. sporu o praworządność.

Reklama

Wypowiedź Timmermansa strona polska odebrała jako konfrontacyjną. Warszawa była zaskoczona, że KE nie odnotowuje w sposób bardziej pozytywny dotychczasowych ustępstw ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Co jednak istotne, w Komisji Europejskiej mówi się o pewnym dwugłosie ws. Polski.

Według informacji Katarzyny Szymańskiej-Borginon na porozumieniu z Warszawą bardziej zależy szefowi KE Jean-Claude’owi Junkcerowi - głównie dlatego, że chciałby móc pochwalić się pozytywnym podsumowaniem swojej upływającej w przyszłym roku kadencji.

Junckerowi zależy także na przyjęciu nowego unijnego budżetu najpóźniej na początku przyszłego roku - a gdyby doszło do konfrontacji ws. procedury artykułu 7, to nie będzie raczej szans na kompromis ws. budżetu.

Frans Timmermans natomiast ma nieco inną optykę: jest socjalistą i myśli o swojej przyszłości politycznej. Usztywnia swe stanowisko, bo w jego interesie jest albo przymuszenie polskiego rządu do wprowadzenia rzeczywistych zmian w sądownictwie, albo kontynuowanie "grillowania" Warszawy. Z ustępstw wobec Polski będzie bowiem rozliczany przez swoją grupę polityczną.

Katarzyna Szymańska-Borginon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje