RMF24: Fiasko unijnych rozmów. Zarzucają Polakom turystykę zasiłkową

Polsce na razie nie udało się wykreślić niekorzystnego zapisu we wnioskach, które zostaną opublikowane na zakończenie szczytu Unii Europejskiej. Chodzi o stwierdzenie, które może ograniczać swobodę przemieszczania się Polaków po krajach Unii Europejskiej - donosi korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

To przede wszystkim Wielka Brytania i Holandia - wspierana przez belgijskiego szefa Rady Europejskiej Herman van Rompuy'a - wprowadziły zapis mówiący o tym, że swoboda przepływu osób musi być chroniona przed "nadużyciami i oszukańczymi roszczeniami".

Reklama

Londyn i Haga już od ponad roku dążą do ograniczenia uprawnień polskich pracowników pod pretekstem częstych nadużyć, takich jak turystyka zasiłkowa czy fikcyjne małżeństwa.

Według polskich dyplomatów zdanie, które wciąż znajduje się w projekcie końcowego dokumentu jest dla Polski niekorzystne, bo otwiera furtkę dla zmian w niepodważalnej do tej pory zasadzie swobodnego przepływu osób. - Niedobre jest, że swoboda przepływu osób kojarzona jest wyłącznie z nadużyciami. Trzeba by było zrównoważyć to stwierdzenie czymś pozytywnym - tłumaczy polski dyplomata.

Jak się dowiedziała reporterka RMF FM, Polska próbowała wykreślić kontrowersyjne sformułowanie, lecz Herman van Rompuy się uparł i zdanie za każdym razem wracało.

Katarzyna Szymańska-Borginon

CZYTAJ TAKŻE NA RMF24.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje