Rosja chce poprawy stosunków z Polską. Oto recepta

Rosyjskie MSZ opowiada się za poprawą kontaktów z Polską. Mówił o tym, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia rzecznik rosyjskiej dyplomacji Aleksandr Łukaszewicz.

W opinii Łukaszewicza w historii polsko - rosyjskich stosunków jest wiele trudnych momentów. Jednak jak przekonuje rzecznik rosyjskiego MSZ, nie powinny one kłaść się cieniem na dialogu między naszymi państwami. "Pamiętać o historii, szanować wzajemnie swoje interesy, przestać doszukiwać się zagrożenia ze strony Rosji i nie zajmować się nieprzyjaznymi akcjami, które utrudniają nasz dialog" - taka według Łukaszewicza jest recepta na poprawę stosunków Moskwy z Warszawą. 

Reklama

Dyplomata podkreślił, że Rosja jest otwarta na taki dialog, który w jego opinii w ostatnich latach rozwijał się bardzo dobrze. Wspomniał przy tym współpracę ministrów spraw zagranicznych: Radosława Sikorskiego i Siergieja Ławrowa. 

Łukaszewicz zwrócił się także do dziennikarzy, aby wspierali dyplomatów w polsko - rosyjskim dialogu i nie koncentrowali się tylko na krytyce. "Jest wiele kart w historii, które inaczej pokazują nasze stosunki, przedstawianie ich będzie sprzyjać współpracy między naszymi narodami i stworzy atmosferę otwartego dialogu i współpracy" - dodał rzecznik rosyjskiego MSZ. 

Wczoraj w podobnym tonie wypowiedział się prezydent Władimir Putin, podkreślając że stosunki Warszawy z Moskwą powinny zostać podniesione na nowy poziom.

Rosyjscy dyplomaci: Życzymy sukcesów polskiej ambasador

Objęcie stanowiska ambasadora Polski w Moskwie, jest ciepło komentowane w rosyjskich kręgach dyplomatycznych. Mówił o tym, odpowiadając na pytanie Polskiego Radia rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Wczoraj Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz wręczyła listy uwierzytelniające prezydentowi Władimirowi Putinowi.

- Chyba każdy z nas mógł odczytać z twarzy prezydenta jak odnosi się on do żeńskiego fenomenu w dyplomacji - stwierdził rzecznik rosyjskiego MSZ. Na zdjęciach publikowanych przez rosyjskie gazety widać uśmiech na twarzy prezydenta Rosji, gdy ściskał dłoń polskiej ambasador. "Mam nadzieję, że kobieta - ambasador Polski, pomoże zacieśniać nasze kontakty z jeszcze większą energię, niż miało to miejsce wcześniej"- dodał Łukaszewicz.

Rzecznik rosyjskiego MSZ przypomniał, że Katarzyna Pełczyńska - Nałęcz ma bogate doświadczenie w polityce zagranicznej i życzył jej sukcesów w pracy, w Moskwie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy