Rosja i Japonia wznowią rozmowy

Rosja i Japonia wznowią rozmowy na temat zawarcia traktatu pokojowego - poinformowali w poniedziałek po rozmowach w Moskwie przywódcy dwóch krajów: prezydent Władimir Putin i premier Shinzo Abe.

Putin i Abe przekazali, iż polecili swoim ministerstwom spraw zagranicznych przyspieszenie negocjacji, mających na celu przygotowanie wzajemnie akceptowalnych wariantów rozwiązania tego problemu. Prezydent Rosji i premier Japonii podkreślili, że nie jest normalne, że w 67 lat po II wojnie światowej ich kraje nie podpisały traktatu pokojowego.

Abe zapowiedział, że będzie osobiście nadzorować rozmowy w tej sprawie. Prezydent Rosji ze swej strony zaznaczył, iż wznowienie negocjacji na temat traktatu pokojowego nie oznacza, że "wszystko zostanie rozwiązane już jutro".

Reklama

Główną przeszkodą na drodze do zawarcia traktatu pokojowego jest spór między Moskwą a Tokio o Kuryle. Dotyczy on czterech wysp zajętych przez ZSRR w ostatnich dniach II wojny światowej - Kunashir, Iturup, Habomai i Shikotan.

Są one położone między rosyjskim Półwyspem Kamczackim a japońską wyspą Hokkaido. Rosja nazywa je Kurylami Południowymi, a Japonia - Terytoriami Północnymi.

Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Japonia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy