Reklama

Reklama

Rosja: Putin na manewrach Centr-2015

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin obserwował w sobotę na poligonie wojskowym w obwodzie orenburskim, na południowym wschodzie FR, kulminacyjną fazę manewrów Centr-2015 (Centrum-2015).

Te największe w tym roku ćwiczenia wojskowe w Rosji rozpoczęły się poniedziałek. Uczestniczy w nich 95 tys. żołnierzy, 7 tys. jednostek sprzętu bojowego, 170 samolotów i 20 okrętów wojennych. W manewrach, które potrwają do niedzieli, biorą też udział żołnierze sił zbrojnych Kazachstanu.

Reklama

Ćwiczenia odbywają się na 20 poligonach lądowych, morskich i lotniczych w FR, a także na dwóch poligonach w Kazachstanie. Według rosyjskich mediów celem manewrów jest przećwiczenie działań wojsk w warunkach przeniknięcia na terytorium poradzieckiej Azji Środkowej radykalnych islamistów z Afganistanu.

Putinowi pokazano likwidację umownego dużego uzbrojonego ugrupowania terrorystycznego przy użyciu ponad 100 samolotów, desantu z powietrza, wojsk rakietowych i artylerii.

Wypadek podczas manewrów

Podczas jednej z wcześniejszych faz manewrów doszło do tragicznego zdarzenia - utonęło czterech kazachskich żołnierzy. Tragedia, o której poinformowano w piątek wieczorem, rozegrała się w pobliżu poligonu Ojmasz, na południowym zachodzie Kazachstanu, w czasie wysadzania desantu z morza.

Z sześciu desantowanych transporterów opancerzonych BTR-80 z 52 żołnierzami na brzeg dotarły tylko dwa. Cztery pozostałe po pokonaniu 150 metrów zatonęły. Czterech żołnierzy poniosło śmierć; wszyscy byli poborowymi. Za przyczynę wypadku uznano silny wiatr i wysoką falę.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje