Reklama

Reklama

Rosja: Rekord temperatur za kręgiem polarnym. Naukowcy zaniepokojeni

W położonym w Jakucji, w północno-wschodniej części Syberii, Wierchojańsku zarejestrowano rekordową temperaturę 38 stopni. Miejsce to uznawane jest za jedno z najzimniejszych miejsc półkuli północnej. Klimatolodzy nie mogli uwierzyć w informacje udostępnione przez rosyjską służbę meteorologiczną. Specjaliści są zaniepokojeni.

Światowa Organizacja Meteorologiczna zwróciła się do Moskwy o potwierdzenie informacji o pomiarze z dnia 17 czerwca. Byłaby to najwyższa temperatura odnotowana do tej pory za kręgiem polarnym.

Reklama

Roman Vilfand, szef rosyjskiej służby meteorologicznej powiedział dziennikarzom, że tak wysoka temperatura, to efekt silnych antycyklonów i słońca operującego tam całą dobę. "Wierchojańsk jest znany jako Biegun Zimna. W lutym 1992 roku zarejestrowano tam minus 67,8 stopni. Teraz było tam 38 stopni na plusie"- powiedział Roman Vilfand. 

Arktyka się nagrzewa

Światowa Organizacja Meteorologiczna uznała ten odczyt za niepokojący, ale oceniła, że mieści się w ogólnym trendzie ocieplania się klimatu ziemi. Arktyka nagrzewa się obecnie dwukrotnie szybciej niż inne rejony ziemi.

Wierchojańsk w Jakucji, to jedno z najzimniejszych miejsc na półkuli północnej. Średnia roczna temperatura, to minus 17 stopni. Ponieważ opady w tym rejonie należą do rzadkości, powietrze w mieście jest bardzo suche, a latem ogrzewa się w dzień właśnie do 30 stopni. Notowane tu wahania temperatur należą do najbardziej ekstremalnych na kuli ziemskiej.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne