Rosja: Służby chcą pobierać odciski palców od 12-letnich imigrantów

Rosyjska Federalna Służba Migracyjna (FMS) przygotowała projekt przewidujący obowiązkowe pobieranie odcisków palców od imigrantów w wieku od 12 lat. Sprzeciw wobec projektu, opublikowanego w piątek, wyraził szef Federacji Imigrantów Rosji Muhammad Amin.

Członkowie rodzin imigrantów ubiegających się o azyl, pozwolenie na pobyt, a także bezpaństwowcy przebywający na terytorium Rosji "będą podlegać obowiązkowemu pobraniu odcisków palców od 12 lat" - zapowiada projekt. Media podały, że w pierwszej wersji mowa była o wieku od 6 lat.

Reklama

- Rozumiemy, że trzeba kontrolować dorosłych, i nie jesteśmy przeciwni pobieraniu odcisków palców od nich. Ale co tu mają robić dzieci? To bezużyteczny pomysł i mam nadzieję, że nie przejdzie on w Dumie (niższej izbie parlamentu) - powiedział Amin rosyjskim mediom.

Służby prasowe FMS oznajmiły, że celem inicjatywy jest ochrona niepełnoletnich imigrantów. - W przypadku cudzoziemskich dzieci nie mówiących po rosyjsku, znajdujących się w obcym kraju, pobranie odcisków palców jest jedynym sposobem na ustalenie ich tożsamości - oświadczyła FMS.

Imigranci w Rosji są liczni, szczególnie w Moskwie, dokąd przybywają w poszukiwaniu pracy tysiące obywateli byłych republik radzieckich w Azji Centralnej. Szacuje się, że w Moskwie przebywa około 2 mln imigrantów, w zdecydowanej większości - nielegalnych.

Dowiedz się więcej na temat: imigracja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy