Rosja tworzy UE bis. Putin "próbuje reanimować ZSRR"

Rosja podpisze dziś z Białorusią i Kazachstanem umowę o utworzeniu Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ma ona być przeciwwagą dla Unii Europejskiej i w przyszłości, oprócz państw założycielskich skupiać także inne kraje dawnego Związku Radzieckiego.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest rozszerzeniem istniejącej już Unii Celnej: Rosji, Białorusi i Kazachstanu. Te trzy kraje porozumiały się co do likwidacji oddzielających je granic oraz procedur i opłat celnych. Teraz rozszerzają wspólne przepisy na wszystkie obszary gospodarki. Zamierzają też w przyszłości stworzyć wspólną walutę.

W poczekalni do Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej znajduje się już Armenia. Umowa, która zostanie podpisana dziś w Astanie, stolicy Kazachstanu liczy 600 stron i została podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się informacje o statusie międzynarodowym i zadaniach Wspólnoty, a w drugim o mechanizmach jej działania.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest jednym z pomysłów Władimira Putina na ponowne jednoczenie wokół Rosji państw poradzieckich. Część komentatorów nazywa ją "próbą reanimacji ZSRR".

Dowiedz się więcej na temat: ZSRR | Euroazjatycka Unia Gospodarcza

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy