Reklama

Reklama

Rośnie liczba zakażeń wirusem Zika. Rząd USA ogłosił stan zagrożenia

Rząd Stanów Zjednoczonych ogłosił stan zagrożenia zdrowia publicznego w Portoryko. Powodem jest rosnąca w szybkim tempie liczba zakażeń wirusem Zika. Dotychczas stwierdzono tam ponad 10 tysięcy zakażeń.

Pierwsze przypadki Zika w Portoryko odnotowano w grudniu ubiegłego roku. W ostatnim czasie liczba zakażeń rośnie lawinowo.

2 tys. zakażonych mieszkańców wyspy

Reklama

W minionym tygodniu wirus wykryto u 2 tysięcy mieszkańców wyspy. Łącznie w Portoryko potwierdzono dotychczas 10 tysięcy 690 przypadków Zika. Ich rzeczywista liczba jest jednak wielokrotnie większa, ponieważ u 4 na 5 zakażonych wirus nie wywołuje żadnych objawów.

Najbardziej niebezpieczny dla kobiet w ciąży

Zika jest najbardziej niebezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać mikrocefalię, czyli wadę płodu charakteryzującą się małymi wymiarami czaszki. W Portoryko wirusa stwierdzono u ponad tysiąca kobiet.

Stan zagrożenia zdrowia publicznego

Portoryko jest terytorium zależnym Stanów Zjednoczonych. Ogłoszenie przez władze USA stanu zagrożenia zdrowia publicznego pozwoli na uruchomienie funduszy federalnych na walkę z wirusem oraz wysłanie na wyspę dodatkowych lekarzy.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób szacuje, że do końca roku 25 proc. populacji Portoryko może zakazić się wirusem Zika.

Więcej newsów znajdziesz
w aplikacji INTERIA
Pobierz aplikację

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje